Sağlık-Der Konya

Dünya İslam Sağlık Birliği Kuruldu

Derneğimizden Haberler

Dünya İslam Sağlık Birliği Kuruldu

DÜNYA İSLAM SAĞLIK BİRLİĞİ KURULDU.

Sağlık-Der Sağlık Mensupları Dayanışma Toplum Sağlığı ve Çevreyi Koruma Derneğinin düzenlemiş olduğu, Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi İstanbul (Hilton Bomonti Otel) de 2-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof Dr Eyüp Gümüş'ün açılış konuşmasını yaptığı kongrenin başkanlığını, Prof Dr Doğan Ünal yaptı.

Kogreye 65 farklı ülkeden sağlıkla ilgili faaliyet gösteren sivil toplum  kuruluşlarından 550 temsilci  iştirak etti.

Kongrede dünya müslümanlarının, özellikle sağlık ile ilgili sorunları ele alındı. Katılımcı ülke temsilcileri ile yapılan istişareler neticesinde ‘Dünya İslam Sağlık Birliği’ teşkilatının kurulmasına karar verildi.

Dünya İslam Sağlık Birliği ve organları için yapılan seçimde, Sağlık-Der Genel Başkanı Uzm Dr Kasım SEZEN oybirliği ile birliğin  ilk genel sekreteri olarak seçildi.

Dünya müslümanlarının sağlık sorunlarına çözüm bulmak adına çalışacak olan birlik, her yıl  düzenleyeceği toplantılarda farklı konu başlıklarını ele alacak.

Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek ve Başkan Yardımcısı Eyüp Al’ın da  katıldığı kongrede, Şimşek ve Al,  kurulan Dünya İslam Sağlık Birliği’nin Sağlık Yönetimi Komisyonu çalışmalarında yer aldı.

DÜNYA MÜSLÜMAN SAĞLIK TOPLULUKLARI KONGRESİ

2-4 ARALIK 2016 İSTANBUL

SONUÇ BİLDİRGESİ

Sağlık-Der tarafındandüzenlenen T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen, Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi 2-4 Aralık 2016 tarihindeİstanbul’da başarı ile tamamlanmış olup, kongrenin organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Kongre süresince “Sığınmacılar ve Sağlık Sorunları”, “Sağlık ve Sosyal Güvenlik Sistemleri” , “MüslümanTopluluklarda SağlıkYardımları Organizasyonları” , “MüslümanTopluluklarda Sağlık Eğitimi ve Öğrenci Değişim Programları” tartışıldı.

Ülkemizden (Türkiye’dendestekleyen YTB,TİKA,SGK, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, YÖK) gibi çok sayı da kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum kuruluşu kurumsal olarak kongremizi desteklemiş, ayrıca çok sayıda özel sector kuruluşu kongremizin organizasyonuna katkıda bulunmuştur.

(Destekleyenler dışındaki Türkiye’den kuruluşlar/ Yurtdışından konuşmacı olarak katılan FIMA, IMANA, KuzeyAlmanya Müslüman Doktorlar Birliği, Konfo Anokye Teaching Hospital,Uluslararası Merhametli Kalpler Derneği, İslamic Medical Assosiation of North America, konuşmacılar organizasyonda yer aldı.

Kongremize yurt içinden ve yurt dışından 65ülkeden 550 katılımcı,katılım sağladı. Kongre boyunca gerçekleştirilen 4 panel 1 konferansta toplam 23 konuşmacı katılım sağladı, ayrıca  10 komisyon çalışması yapıldı.

Paneller ve komisyon çalışmaları sonucunda anahatları ile aşağıdaki hususlar kararlaştırılmıştır:

1)Acı, gözyaşı, fakirlik, çatışma ve adaletsizlik çoğunlukla müslüman ülkelerde gözleniyor  ne yazık ki.Sosyal ve siyasal alanlarda ki bu trajik tablo sağlık alanında da kendini gösteriyor. Bu dönemde sağlık camiasının sorumluluğu daha da artmıştır. Her gün yüzlerce müslümanın öldüğü, yaralandığı, mülteci olduğu, aç ve evsiz bırakıldığı günümüz dünyasında sağlıkla ilgili alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak kökten çözümler üretemesek de bizlerin uluslararası düzeyde yapabileceği birçok faaliyetin olduğu düşüncesindeyiz.  Bu kongreye katılan tüm sivil toplum kuruluşları bu sorumluluğun farkındadır.

2)Dünyanın dört bir yanında Müslüman kimliği altında çok sayıda sivil toplum kuruluşu büyükya da küçük düzeyde yardım çalışmaları yapmaktadır. Diğer taraftan sağlık alanında faaliyet gösteren global örgütler İslam coğrafyasında ki trajedi ve katliamlara sessiz kalmakta, yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamaktadır. Müslüman sağlık toplulukları arasında bir koordinasyon mekanizmasının oluşturulması, birçatı altında birleşmesi zaruridir. Bu ihtiyaca binaen“ Dünya İslam Sağlık Birliği” kurulmuştur.

3)Hem koruyucu hem de tedavi ve rehabilitee edici sağlık hizmetlerinin sunumunda ülkelerarası bilgi paylaşımı için gerekli ortam sağlanmalı,İslam dünyasında ilaç ve tıbbi ürün üretimi teşvik edilmelidir.

4)İslam ülkelerinin bir kısmında sağlık alanında kalifiye personel sıkıntısı çekilmekte, yeterli eğitim imkanı sağlanamamaktadır.  Bu kapsamda müslüman ülkelerarasında öğrenci değişim programları geliştirilmelidir.

5)Başta Suriye olmak üzere birçok İslam ülkesinde milyonlarca Müslüman yurtlarını terketmek zorunda bırakılmıştır. Diğer ülkelere sığınan bu kardeşlerimizin yeterli barınma, eğitim ve sağlık şartlarına sahip değildir. Güvenli barınma imkanları sağlanmalı, çocuklara İslami değerlere uygun eğitim verilmeli ve kolayca ulaşılabilir,koruyucu ve tedavi edici sağlık şartları sağlanmalıdır.

6)İslam ülkelerinin mevcut sağlık sistemlerine yönelik geniş bir veribankası kurulmalı, buradan elde edilen bilgiler ışığında ülke bazlı politikalar geliştirilmeli, siviltoplum kuruluşlarının ülke yönetimi ile ortak çalışmalar yaparak bu politikaları hayata geçirmesisağlanmalıdır. Bu kapsamda alanında uzman kişilerle birlikte “Sağlık Politikası Geliştirme Laboratuvarları“ oluşturulmalıdır.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet