Sağlık-Der Konya

II.Abdulhamit Dönemi Sağlık Hizmetleri Konferansı

Derneğimizden Haberler

II.Abdulhamit Dönemi Sağlık Hizmetleri Konferansı

Selçuklu Belediyesi Kültür ve Bilim Tarihimize İz Bırakanlar proje faaliyetleri başladı.

İlk olarak, 04.05.2017 Tarihinde Konya Uluslararası İmam Hatip Lisesi ve Ayşe Kemal İnanç İmam Hatip Lisesinde Proje Koordinatörü Cafer Al ve ekip öğretmen arkadaşları tarafından gerçekleştirilen seminerler ile başlayan proje, 06.05.2017 Tarihinde Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda saat:12.00'de Prof Dr Adem Ölmez'in "2. Abdulhamit Dönemi Sağlık Hizmetleri" konulu konferansı ile devam etti,
Prof Dr Adem Ölmez konferansta Sultan II. Abdulhamit'in tam bir "sağlıkperver" padişah olduğunu ifade etti.
Prof Ölmez, Sultan II. Abdulhami'in aşı ve diğer koruyucu sağlık hizmetleri alanında avrupa ile hemen hemen eş zamanlı yaptığı çalışmalar ile dünyada salgın olarak seyreden salgın hastalıklara karşı Osmanlı Devletinin dönemine göre en az insan kaybı verdiğini, çok sayıda bugünkü Hastane diyebileceğimiz ölçüde  sağlık tesisinin kurulmasını sağladığını dile getirdi.
Ölmez, Sultan Abdulhamit'in Pasteur Laboratuar'ının kurulması için 10.000 Frank destek verdiğini, ayrıca Pasteur'a Mecidiye Nişanı gönderdiğini, kendileri tarafından tespit edilen belgenin nüshasını izleyicilere gösterdi. 
Sultan II. Abdulhamit'in akıl hastalarının zincire bağlanmamasına dair bir ferman yayınladığını belirten Ölmez, Sultan II. Abdulhamit'in Ulaşım, Sağlık, Eğitim ve Emniyet olmak üzere dört ana unsur konusunda devlet yönetimini şekillendirdiğini ifade etti.
Sultan II. Abdulhamit dönemi sağlık hizmetlerinin anlatıldığı konferans dinleyiciler tarafından ilgi ile izlendi.Programa katılanlara proje kapsamında temin edilen kitaplar ve kitap ayıraçları hediye edildi.
http://www.yenimeram.com.tr/sosyal-kulturel-hayatta-selcuklu-farki-248251.htm
http://www.ureticihaber.com/haber/11096/il-saglik-muduru-yrd-doc-dr-hasan-kucukkendirci-ergoterapi-unitesini-inceledi.html
http://www.habergazetesi.com.tr/haber/550457/selcuklu-b
http://www.hakimiyet.com/selcuklu-belediyesi-sosyal-ve-kulturel-hayata-katki-saglamayi-surduruyor-1225564h.htm
Kültür ve Bilim Tarihimizde İz Bırakanlar projesi kapsamında, bir yandan belirlenen okullarda seminerler verilmeye devam edilirken ayrıca, Konya Ticaret Odası Salonunda 13.05.2017 Cumartesi günü saat: 20.30'da Prof Dr İsmail Kara "Nurettin Topçu ve Maarif Davamız" konferansı   gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet