Sağlık-Der Konya

Sağlık-Der 'eşit işe eşit ücret' istiyor.

Güncel Haberler

Sağlık-Der 'eşit işe eşit ücret' istiyor.

Sağlık-Der Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Başaran, torba yasa içerisinde uzmanların maaşlarını eşitleyen düzenlemeden maliye uzmanlarının ayırt edilmesini eleştirerek, “Dağ fare doğurdu. Söz konusu tasarı eşit işe eşit ücret bağlamında kamuoyundaki ümitleri boşa çıkarmıştır” dedi.

Başaran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kamuda kariyer uzmanlık kadrolarında çalışan memurların maaşlarının eşitlenmesinin kamuoyunda yıllardır dillendirildiğini ve nihayet konu hakkındaki kanun tasarısının Meclis Alt Komisyona sevk edildiğini kaydetti. Alt komisyona sevk edilen torba yasa içerisinde; maliyedeki uzmanların diğerlerinden ayırt edildiği, taşra ve Bakanlık merkezi ayrımı yapıldığı, halen kamuda çalışan APK Uzmanları, Eğitim Uzmanları, Araştırmacıların yasa tasarısına dahil edilmediğini vurgulayan Başaran, “Yine APK uzmanları, eğitim uzmanları 2700 TL ücret almaya devam edeceklerdir.

Son çıkan torba yasada havuza alınan araştırmacı ünvanlı personellere 734 TL ek ödemelerinde iyileştirmeler yapıldığı halde aynı statüde görev yapan APK uzmanları ve eğitim uzmanlarına bu hak verilmemiştir. Zira kamuda şube müdürü, daire başkanı, il müdürü olarak görev yapan ve havuza aktarılan araştırmacı ünvanlı personellerin ek ödemeleri halen görevde bulunan şube müdür yardımcılarının ek ödemeleriyle eşitlenmiş iken, onlarla aynı konumda olan eğitim uzmanı, APK uzmanı ve personel uzmanları da idari görevlerden(daire başkanı, il müdürü, il müdür yardımcısı görevlerinden) alındıklarında APK uzmanı, eğitim uzmanı ve personel uzmanı olarak atanmalarına rağmen aynı statüde görev yapan araştırmacılar ek ödemeden faydalanırken APK uzmanı, eğitim uzmanı ve personel uzmanları bu haktan mahrum edilmiştir.

Adaletsizliğe uğrayan uzmanların sayısı mevcut uzman sayısının ancak yüzde 10’u kadardır” diye konuştu. Bu konunun yasalaşması durumunda mevcut bürokraside çalışan daire başkanları, genel müdür yardımcıları, il müdürleri, il müdür yardımcıları, kendi istekleri halinde uzmanlık veya başuzmanlığa geçebilecek iken aynı hakkın daha önceki hükümetler döneminde aynı görevleri yapan bürokratlardan esirgenmesinin eşitlik prensibi ile izah edilemeyeceğini belirten Başaran, “Geçmiş hükümetler döneminde çalışan bürokratlar acaba bu ülkenin bir döneminde çalışanı değil miydi acaba” diye sordu. Başbakanın her fırsatta bürokratik oligarşiden yakındığını hatırlatan Başaran, “Maalesef hazine bürokratlarının uzman maaşları eşitlemesi konusunda yukarıda bahse konu olan maaş farklarının giderilmesine karşı çıkarak bu konuyu da çorbaya döndürmüşler. Yine hükümet bir avuç bürokrata teslim olmuştur” dedi.

Yukarıda açık ve seçik olarak anlatılan “Bütün bu olaylar toplum önünde cereyan ederken alt komisyonunda görev yapan muhalefet milletvekilleri yasanın bu adaletsiz uygulaması konusunda sessiz kalması anlaşılamamıştır” dedi. Sendika veya konfederasyonlardan bu konuda ses çıkmamasını eleştiren Başaran, “Acaba sivil toplum kuruluşları neyi beklemektedir?” diye sordu. Sağlıkder’in binlerce bürokratın hak ve menfaatlerini savunmayı kendisine görev edinerek komisyonu bilgilendirmeye çalıştığını kaydeden Başaran, “Şayet bu yasa bu haliyle meclisten geçerse yargıya taşıyacağımızı bu gün aynı hizmeti gören bürokratlara verilen hak gasbının hesabını soracağımızı milletimize ilanen duyurmayı insani ve vicdani bir görev bildiğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Sağlık Bakanlığı 4/D İşçi Tayinlerinde Son Hafta

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görev yapan 4/d li işçi kadrosunda görev yapan personellerin tayin talepleri için son haftaya girildi.

DEVAMI

Toplu Ulaşımdan Ücretsiz Yararlanma Süresi Uzatıldı

Sağlık çalışanlarının bugün sona eren toplu taşımadan ücretsiz yararlanma ve kamuya ait sosyal tesisleri ücretsiz kullanma hakkı, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

DEVAMI

.
19 Eylül 2019

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet