Sağlık-Der Konya

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

Güncel Haberler

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

Sigara, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ile birlikte anılırken, aynı zamanda sosyal ve ekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir.

Ülkemiz, tütünle mücadele ve sigarayı bırakma konusunda Cumhurbaşkanımızın kişisel gayretleri ve Ak Parti Hükümetlerinin sahiplenmesi ile ciddi mesafeler almış durumdadır.

Dünya ülkelerine örnek teşkil ettiğimiz sigara mücadelesi konusunda mutluyuz gururluyuz.

Tütün ve sigara ile mücadele de İstanbul Milletvekili ve Sağlık Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Manisa Milletvekili ve Ulaştırma Eski Bakanı Ekrem Pakdemirli ve Sağlık-Der Kurucu Genel Başkanı Uzm Dr Ahmet Fevzi İnceöz’ün emeklerini de unutmamak gerekir.

1 Ocak 1988 tarihinde TRT 2 de konuk olan Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, cebinden çıkardığı sigara paketini ve çakmağını teslim ederek sigara karşıtı mücadeleyi başlatmıştır. Dönemin Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli’nin Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında sigara içme yasağını başlatmasıyla dünya da ilk kez bu uygulamaya geçilmiştir. 1991 yılında Akarcalı tarafından hazırlanan sigara yasağını içeren kanun metni hazırlanmış, ancak Turgut Özal tarafından veto edilmiştir.

Sağlık-Der Kurucu Genel Başkanımız Tokat Milletvekili Uzm Dr Ahmet Fevzi İnceöz, 1992 yılında, Bülent Akarcalı’nın kanun metnine sahip çıkarak yasayı yeniden gündeme getirmiştir.

Dr İnceöz’ün , Bülent Akarcalı ile gayretleri neticesinde 1995 yılına kadar ilk defa toplu taşıma da, okul, hastane gibi yerlerde sigara içilmesi ve her türlü sigara reklamının yapılmasına yasak getirilmiştir. Sokaklarda caddelerde görülen sigara markası kovboy ve deve resimleri bu yasakla ortadan kalmıştır.

Sigara ile bugün gelinen nokta ülkemiz ve milletimiz için oldukça sevindiricidir. Sağlık Eski Bakanı Bülent Akaracalı’nın başlattığı, Ekrem Pakdemirli’nin önünü açtığı Sağlık-Der Kurucu Genel Başkanımız Uzm Dr Ahmet Fevzi İnceöz’ün canlandırdığı, yıllar sonra dönemin Trabzon Milletvekili Prof Dr Cevdet Erdöl tarafından meclis gündemine taşınan, Başbakan, Bakanlar ve Milletvekillerinin kararlı tutumları ile birlikte uygulamaya konulan çalışmalar için, emeği geçen herkese müteşekkiriz.

Sağlık-Der olarak 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısı ile  sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan yaralar açan, tütün ve sigaraya müptela olan tüm kardeşlerimize  sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Sağlık Bakanlığı 4/D İşçi Tayinlerinde Son Hafta

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görev yapan 4/d li işçi kadrosunda görev yapan personellerin tayin talepleri için son haftaya girildi.

DEVAMI

Toplu Ulaşımdan Ücretsiz Yararlanma Süresi Uzatıldı

Sağlık çalışanlarının bugün sona eren toplu taşımadan ücretsiz yararlanma ve kamuya ait sosyal tesisleri ücretsiz kullanma hakkı, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

DEVAMI

.
19 Eylül 2019

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet