Sağlık-Der Konya

Örnek Kadın, Mutlu Aile

Derneğimizden Haberler

Örnek Kadın, Mutlu Aile

ÖRNEK KADIN, MUTLU AİLE

Sağlık-Der Konya Şubesi kadın üyeleri Başkan Yardımcısı Hülya Keser ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, sağlık sektöründe çalışan, içimizden birileri olan, örnek hayat hikâyesine sahip iki aileyi ziyaret etti.

İyi günde, kötü günde diyerek başlanan evlilik hayatında, kötü günde nasıl bir kadın olunması ve aile olunmasını gösteren iki aile örneği. Son yıllarda sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeye çalışan yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Ancak, eş ve ailenin önemini gün geçtikçe yitirmeye durduğunu da üzülerek izlemekteyiz.  İncir çekirdeğini veya ceviz kabuğunu doldurmayacak konulardan boşanmaların artması, orta da kalan çocuklarımızın masum hikâyeleri, geleceğimiz konusunda endişelendiriyor. Tüm bunlara inat iki yaşam öyküsü;

İlk ziyaretimiz; Ayşe Çatak,19 Yıllık evli ve eşi 9 yıldır Alzheimer hastası.  Eşi  31 yaşında bu hastalığa yakalandığında doktorlar bile bu kadar genç yaşta olmasına inanamamış, Ayşe hanım, 3 çocuklu bir kadın, eşinin hastalığından sonra temizlik işçisi olarak çalışmaya başlamış, gece nöbet tutup gündüz eşine bakıyor, hanım nöbette iken çocuklar babaları ile ilgileniyor. Baba hastalık dolayısı ile şu anda çocuklarını tanımıyor, eşini de sadece onunla ilgilenen şefkat gösteren biri olarak biliyor.

Ayşe Çatak hanımefendinin hayatı eşi, her şeyde yardıma muhtaç ev içinde yardımla yürütülebiliyor severek evlendiklerini söylüyor, gözleri hep hüzünlü. ‘Akraba eş dost hepsi şu kapının arkasında kalıyor’ diyor. İnançlı onurlu dimdik duruyor ama gözler hep hüzünlü..

İkinci ziyaretimiz; Emel Kördemir hanıma ait, kendisi laboratuar teknisyeni eşi milli eğitimde memur 19 yıllık evli 2 kızları var evlendikten sonra askere giden eşi orada kalp krizi geçiriyor ve kalp rahatsızlığı evliliğin 2. Yılında başlıyor. Son 4yıldır kalp yetmezliğine giriyor, son 1 yılda ise kalbi %15 kapasite ile çalışabildiği ve acilen kalp bulunduğunda nakil yapılması söyleniyor. Sürekli Akdeniz Üniversitesinde kontrollerine gidiyorlar. Şu anda omzuna sürekli asılı duran çantasındaki yapay kalp ile hayatını sürdürüyor Bu cihazla kalbin çalışması % 60 ‘ a çıkıyormuş. Her an diken üstünde yaşadıklarını söylüyorlar. Cihaza 8-9 saatte bir bataryayı şarz ettiğini söylüyor. Sosyal bir hayatları yok, alış veriş merkezlerinde XRay cihazlarından geçemiyor uzun soluklu hastanelerde yatış süreleri olmuş, yoğun bakımlarda bunun çoğu. ’O hastane mescidinin duvarlarının dili olsa da söylese çektiğimi’ diyor, saniyelerin bile geçmediğini… gözlerinde hep aynı hüzün bugün için şükrediyor bir dakika sonrası için endişeli kaygılı. Fakat çocuklarına ve eşine moral vermek için dimdik ayakta ben yanınızdayım diyor duruşuyla. ‘Allah var keder yok’ diyor…

Başkan Yardımcısı Hülya Keser, izlenimlerini yazarken bile hala etkilendiğini, ekip arkadaşlarının da uzun süre ziyaretin etkisinden kendilerini kurtaramadıklarını söylüyor.

Sağlık-Der Konya Şubesi bu İki örnek kadın ve iki mutlu aileyi 2016 yılı kadınlar günü dolayısıyla ‘ÖRNEK KADIN, MUTLU AİLE’ si seçerek, plaket ve çiçekle kutladı. Ayşe ve Emel hanıma, yüreklerindeki sınırsız sevgi sabır ve özveri için teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet