Sağlık-Der Konya

Biat kültürü ve taklitçiliğimiz

Eyüp Al

Biat kültürü ve taklitçiliğimiz

BİAT KÜLTÜRÜMÜZ  VE  TAKLİTÇİLİĞİMİZ...

Hemen her konuda her şeyi taklit ediyoruz. Özgün olan o kadar az ve değersiz ki..!

Eğitimde, bilimde, ekonomide, sanayide, sanatta, siyasette, medyada, gıdada ve pek çok başka alanlara bakınız  marka değeri olarak neyimiz var.?

Ar-Ge’ye ve  harcamalarımıza bakın, Dünya nerede, biz neredeyiz?..

Japonlar ve Koreliler de bir zamanlar taklitle başlamıştı, ama bugün fazlasıyla kendi markalarını ürettiler.

Bizde  kaç tane dünya markası olmuş işletme, ürün, proje, sistem veya insan var?

Bu yazıyı yazmama neden olan olay, hastanede görev yaptığım bankodaki görev yerimde çalışırken bir başhekim yardımcısının bana gelip proje yazar mısın? hastane için, demesinden kaynaklandı. Oysa ben onlara Ar-Ge’ yi, özgünlüğü, nasıl marka olunur’ u anlatmıştım. Ama tam tersi, yazacak mısın? Demek; benden aldıkları ile bak biz bişey ürettik diyecek kadar iyiler. Bilime, Ar-Ge’ye, proje çalışmalarına harcanan zamana ve paraya hâlâ boşa harcanmış para gözüyle bakıyor işletmelerimiz. Dolayısı ile üreticiliğe, yaratıcılığa olan ihtiyacımızın bilinci adına ülkemde çok ta umudum kalmadı. Yoruldum. Gerçekten artık bu ülkenin geleceğine dair iyi şeyler, üretip, yeni şeyler ortaya koymak adına umudum gün geçtikçe azalıyor.
Esinlenme  olabilir ama...!

Taklidin,  bir adım öncesi esinlenme adıyla anılır oldu ülkemizde. Bu sanatta da böyle, sair alanlarda da... Taklitçilere biraz takıldığınızda ya da yüklendiğinizde, ne var bunda, ondan biraz esinlenmiş, sözüyle karşı karşıya kalıyoruz. İşte yanlış tam da bu noktadan itibaren başlıyor. O biraz dediğimiz farklılıklar için insanlar yıllarca kafa patlatıyor, emek veriyor, çuval dolusu para harcıyor ve biz hoop hazıra konuyoruz. Peki, nereye kadar? Üretilen o taklit ettiğimiz yeni model tüketilene kadar...,

ya sonrası? Tıkanıp kalıyoruz.

Günümüzde, bireylerde aranan en büyük özelliklerden biri yaratıcılık... üreticilik vs.

Yaratıcı değilse, alemi cihan olsa, işe alınmıyor, alınsa da yükselemiyor, yükselse de fark yaratamıyor. Bizim çocuklar fazlasıyla yaratıcı... J Çünkü olmak zorundalar. Yoksa ayakta kalmaları çok zor. J bu cümleleri gerçekten kurabilmeyi isterdim. Üniversitesinden, kamuya, kamudan özel sektöre her şeyimizle taklitten başka bir şey (halt) yaptığımız yok.

Gerek bilerek, gerek bilmeyerek, gelecek nesillere atılan en büyük kazık, Ülke olarak onların yani çocuklarımızın üreticilik ve yaratıcılıklarını köreltip, 3-4 seçenekli düşünmeye zorlamak hatta mahkûm etmek...

Bu eğitim sistemiyle, kopyacı, taklitçi, ezberci nesiller yetiştirmenin ötesine geçemeyiz... geçemiyoruz da.!
Kabullenme...

Soran, sorgulayan, Araştıran nesiller, hemen herkesin ortak söylevi. Ama ağzını açan, farklı bir şey söyleyen, anında susturuluyor. Söylenenleri tartışmasız kabul edenler, emri yerine getirmeyi kendine görev addedenler, bunu yapanlar yükseliyor, sorgulayanlar tu kaka ilan ediliyor ya da kapı önüne konuluyor. Muhalif olmak dünyanın en zor işidir. Dayanaksız, Desteksiz eleştirileri kabul etmek mümkün değil ama, ayağı yere basan eleştirileri görmezden gelmek ya da “münafık” ilan etmek neyin nesi?

Dinden, siyasete, üretimden tüketime, medyadan sanata hemen her konuda tarafız.

Hep biz ve onlar var. Karşı karşıyayız yani.!

Keşke, Başbakan’ın tüm sokakları dolduran bilboardlardaki söylemi gibi “Sen, ben yok, Türkiye var” söylemini hayata geçirebilsek,  evet bu konuda zamanımız daralıyor...

Dünü dünde bırakıp geleceğe bakalım... mevzu’a mevlana’nın şu güzel sözü ile nokta koyalım, malum bu hafta mevlana haftası “dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım”.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet