Sağlık-Der Konya

Vefatının 16.yılında bir güzel insan.

Mustafa Şimşek

Vefatının 16.yılında bir güzel insan.

Vefatının 16.yılında bir güzel insan.

Kendini bir davaya bir mefkûreye adamış olan insanlara eskiden beri hayranımdır. Hatta 80 öncesi gençliğini tarif ederken bir takdir ederim, bir üzülürüm derim. Üzülürüm çünkü kendilerini kimin kullandığını bilmeden kardeş kardeşe kırdırılırken, oyunun birer piyonu vazifesi gördükleri için, üzüntümü bastıran ise onlara duyduğum saygı ve takdir ifadesidir. Çünkü onlar sağcısı, solcusu İslamcısı hangi ideolojinin mensubu olursa olsun, kuru yavan acı soğana talim her biri davasının adamı idi.

Bu gün vefatının 16.yılında bir dava adamını, M.Akif İnan’ı rahmetle anıyoruz. 

Sağlık-Der Genel Başkanımız Uzm Dr Kasım Sezenin babası Av. Nurettin Sezen’in yazmış olduğu M.Akif İnan’ın hayatını anlatan kitabı büyük bir ilgi ile okudum. Rahmetlinin eğitimbirsen ile sendikacılığa başlaması, daha sonra ise memursen’i kurması ve süreç içerisinde çektiği sıkıntılara rağmen yılmaması, azim ve kararlığı takdir ve saygıyı sonuna kadar hak ediyor.

Sağlık-Der Konya Şubemizin kurulduğu dönemde bu kitabın hediye edilişi bize öncelikle bir ikram ve yol gösterici pusula oldu. Akif İnan azim ve kararlığın iyi niyet davanın önünde hiçbir engelin büyük olmadığını, Necip Fazıl’ın ifadesi ile yola koyulurken sağına ve soluna bakmamak gerektiğini hayatı ile yaşayarak gösteriyordu. Bir şairin ruh zarafeti ve inceliğinin, bir başkan olarak kararında, ayakları üzerinde dim dik duruşa dönüşebileceğini de gösteriyordu. Dava adamı olmanın zor olduğunu. İnsanın belki de dava adamı olmasının temel şartının, en yakınında hissettiklerinin ızdırabı olduğunu, bir kez daha gösteriyordu.

Tüm dayanakların yok olduğu zamanlarda, bir tek dayanağa ihtiyaç olduğunu onunda sadece yaradan, gören ve işiten olduğunu hissettiriyor. Dava adamının umutsuz olamayacağını ‘Hasbunallah ve niğmel vekil’ diyebilindiği ölçüde özgür olunduğunu öğretiyordu. 

O yüzden;

Nehirler düşlüyor, göl kenarında’ ve

Kim demiş her şeyin bitişi ölüm,

Destanlar yayılır mezarımızdan’ diyerek düşünceye pıranga vurdurmuyordu.

Sabırsızlanıyor zaman zaman önüne konan engellere isyan havasında naz ediyordu, artık ‘Doğ ey güneş erit taştan adamı ve kurut taşları diken elleri’ diyordu. Mescidi Aksa’yı dillendiriyor ümmetin ızdırabını yüreğinde çekiyordu. 

Mescidi Aksa’yı gördüm düşümde,

Götür müslümana selam diyordu,

Dayanamıyorum bu ayrılığa,

Kucaklasın beni İslam diyordu

Yedi Güzel insandan biri, dava ve gönül adamı M.Akif İNAN’a, vefatının 16. yılında Allah’tan bir kez daha rahmet diliyoruz 06.01.2016

                                                                                                                   Mustafa ŞİMŞEK

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet