Sağlık-Der Konya

Nedir hayatın Anlamı?

Eyüp Al

Nedir hayatın Anlamı?

Nedir hayatın Anlamı?

Bu soruya ÇEHOV’un esrarengiz bir  cevabı var; çok şey anlatıyor Çehov cevabıyla aslında ama anlayana elbette.

Çehov soruyu soran kadim bir  dostuna şöyle cevap veriyor.: “Bir havucun anlamı nedir?” “Bir havucun anlamı ne ise hayatın anlamı da odur.”!

Anlamı şu aslında bu cümlenin; İnsan kendini havuç gibi bir kaç cümleyle, tek yönlü tanımlarsa ya da bu tanıma girecek bir hayat yaşıyorsa şayet, havucun insan yaşamı içerisinde, olmazsa olmaz olanlardan olmaması kadar, anlamsızdır, hayat diyor burada Çehov.

İnsan bu gezegendeki canlılar arasında Ruhu aklı, kabiliyeti, manevi alemi vs. gibi iç dünyası olan tek canlı türüdür.  Ve dışarıdaki ya da çevresindeki bütün  olgulara anlam katan, insanın bizzat kendisidir.

İnsan’ı bu kadar anlamlı kılan ; düşünceler üretmesi, nesneleri değiştirmesi, üretilene başka perspektiflerden bakabilmesi, tekrar değiştirmesi, nesneleri halde hale sokarak, kendine fayda sağlayacak şekil, biçim veya hale getirme konusundaki mahareti önceden bilinemez kabiliyeti değil midir?

Reel hayatta bugün, yaşamın büyük bölümünü robot gibi çalışarak geçirdiği modern zamanlarda, “işten eve ,evden işe” hapishaneye benzer sınırlandırılmış yaşamlar yaşayan insanoğlu, hayatın anlamı nedir ? Var mıdır hayatın bir amacı / anlamı ? sorusunu sorduğunda verecek hiçbir cevabı da yoktur aslında, şayet böyle bir hayatın içinde debelenip gidiyorsa, ya da bu sorunun altında yatan “anlam bütünlüğünün getireceği sorumluluktan kaçarak” kendine  soru sormamayı yeğleyerek yabancılaşmışsa, geriye söylenecek çok şeyde kalmamıştır aslında. Yaşadığı hayatı bugün birçoğuna sorsanız aynen bu şekilde tarif etmeyecek mi? Ahh şu Globalleşen dünya işte.

Sanki “hiçbir şeyi görmek ve duymak istemiyorum” dercesine, kendimizden ve çevremizden ancak böyle kaçabilmeyi uygun görmüşüzdür çoğu zaman ama bu bir çözüm mü elbette değil.

Çünkü, çevresine sorgulayan gözlerle bakmak, böyle bir insan için bu sonu gelmez soruların başlangıcı olacaktır. kimim, neden varım, bu dünya okyanusunda varlığımın amacı / anlamı ne olabilir” v.b. soruları sormaktan kaçamayacaktır.

Bugün bu şekilde robotik hayatlar yaşayanların birçoğu çıkar yol bulamadıklarında intiharın eşiğinde olduklarını biliyor muyuz? Modern hayatın dayatması işte, bu anlamsız boşluğunun altında yatanın robotik hayatlar olduğunu aslında hepimiz biliyoruz. Ay boyunca çalış, kazan fatura öde, kira öde, sabah erken işe git, akşam belirli vakitte gel. Yemek ye su iç, tv seyret ve yat, sabah yeniden aynı hikaye, haftasonu yoruldum dinlen vs. her gün, her hafta, her ay, her yıl, aynı şeyler olabilir mi? Evet yaşıyoruz yapıyoruz, hemde modern çağda, modern köleler olarak, görenek belasına hepimiz birer robotlarız, iştahı bitmek tükenmeyen, doymayan, kanmayan her yuttuğunda bir şeyleri kanacağını, doyacağını zannederek, yiyip, içip, yutan ama asla doyamayan... mübalağa etmiş olur muyuz ? sanmıyorum.

Modern zamanlar, bireyin birincil gereksinimlerinin yeme, içme, barınma v.b temel sorunlar olduğunu söyler. Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi yani ...

Buna sınırlı seviyede katılınabilir, ancak  bu dayatmayı insan olgusunu açıklayan tek seçenek veya gerçek olarak kabul etmek, gelinen süreç itibariyle çokta mantıklı görünmüyor.

Çünkü, bunun bariz örneği, batılı insanın bu kadar yüksek refah seviyesine rağmen, yaşadığı psikolojik travmalardır. Mutsuzlar. Bizde mutsuzuz.

Yeme içme barınma ihtiyaçları, güvenlik ihtiyaçlarını sırasıyla ortadan kaldırdıktan sonra, varoluşsal gibi temel sorunlarımız ortaya çıkmaktadır ve bu temel sorulara tatmin edici cevaplar gerekiyor, hemde bayağı bi kallavi olmalı yoksa hop bunalımın eşiğindeyiz. Neye sahip olduğunun hiçbir önemi yok artık bundan sonra. Bu durum ne batı, ne de doğu toplumlarını, anlaşılacağı gibi bu girdaptan kurtaramamaktadır.

Sonuç,  hayatın kendi başına bir anlamı yoktur. Hayata anlam katan, değerlerimiz, bunlar Müslüman toplumlarda inançlarımız çoğu zaman, bugün dünkünden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şey inancımız;  ve yapmayı zevk edindiğimiz bir anlamda hayatın içinde yaptığımız ufak tefek uğraşlar olan sürekli gittiğimiz yoldan çıkıp, off road alana gelişi güzel sürmemizde olabilir kimbilir? Hayatı anlamlandıran şeyler yapın, ruh huzurunuz için tabi bunlar hem maddi hem de manevi  şeyler barındırmalı, çift kanatlı yani... Twincharger, dual purpose  gibi.  Sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet