Sağlık-Der Konya

Neyi konuşmuyoruz?

Mustafa Şimşek

Neyi konuşmuyoruz?

İnsanımız, muhtelif gerekçelerle iletişime kapalı duruma gelmiş. Değerler bir bir kaybolurken, gerçekte kaybolan insanımız olmuş. İletişim ve ulaşım araçlarının kullanımı artmışken, bir o kadar da birbirimize uzaklaşmışız.

Önce kendi etrafımıza sanal çitler örmüş, daha sonra ise bize benzeyenleri kamplarda buluşturmuşuz. Herkes kendi çitinin övünülecek taraflarını öne çıkarmış, yetmemiş çitlerinin dikenlerini diğer çitlere de uzatmış. Kendi mutluluğumuzla değil, diğer kamplardakilerin mutsuzluğu ile mutlu olmuşuz.

Nedir bu sınır merakımız bilmiyorum. Ülke sınırlarının dahi bölemeyeceği sınırlarımız o kadar katılaşmış ki, onu sevgi dahi yumuşatamaz olmuş. Ayrışımlarımızı çoğu kez tüm bilinmez, karanlık işlerin sorumlusu olan, ya Ariel’e yâ da Sam’a yüklemişiz. Dönüp bakmamışız geriye Ariel’ler, Sam’lar farz edilen sınırları örerken biz nerdeydik diye. Suçumuzu yüklemişiz tüm dünyanın gangsterlerine.

Bir mafya ekolünün kutsadığı racon edebiyatı gibi. Kulağımıza okunan ezandan hemen sonra söylenmiş sanki  ‘ben dünyanı kur’ diye. Sanal dünyamızda gizemli mahremimiz bile kalmamış. Kör taşa anlatır gibi, Midas’ın kuyuya fısıldaması gibi. Hiçbir şey gizli değil Wikileaks gibi.

Konuşmuyoruz.

Samimi değiliz. İçten pazarlamacı hatta içten pazarlıkçıyız. Aldattık sanıyoruz aldanmışlıklarımıza.

Sadece dilimiz lal değil gönlümüz lal.

‘Neyi konuşmuyoruz?’ sorusunun cevabı gayet açık aslında.

 “Hiçbir şeyi.”

Haydi, bitmeyen beyaz bir defter sayfası daha açalım, gerçek-sanal bütün dünyalarımıza, hayat kredimiz dolmadan. Önce kendimize konuşalım, tüm doğruları söyleyelim bir bir. Sonra eşimiz, çocuklarımız, anne –baba, kardeşlerimiz, arkadaş bildiklerimiz. Konuşalım; dilimizi ve yüzümüzü, silah sözlerimizi kurşun yapmadan, kimsenin çitini, kampını sormadan.

Biz her şeyi konuşabiliriz. ‘Ben’likten çıktığımız zaman. 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet