Sağlık-Der Konya

Hastalık Kimin İçin 1

Uzm Dr Kasım Sezen

Hastalık Kimin İçin 1

İNSAN ACİZDİR

İnsan aciz bir varlıktır. Bu aczini de en iyi hasta olduğunda anlayabilir. Sağlıklı ve güçlü iken, hızla akıp dünya ile birlikte koşuştururken, medeniyetin sunduğu cazip nimetlerin sarhoşluğu içinde birkaç dakika olsun düşünecek bir zaman bulamamaktadır. Ancak bir musibet ya da bir hastalık duvarına çarpana kadar…

HASTALIK NİMETTİR

İnsan hastalık döneminde aczini, çaresizliğini hissedebilmekte, kendisi, vücudu hakkında düşünebilmektedir. Hastalık insanın hayatını yeniden gözden geçirmesine ve yeni bir bakış açısıyla iyi ve güzele yönelebilmesine vesile olması açısından önem arz etmektedir.

Bu bakış açısıyla belki hastalık herkese lazım olan bir şeydir.

RUHSAL İHTİYAÇLAR KARŞILANMALI

Genel olarak hastalıklar, insanların fiziksel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarını da artırırlar. Bu yüzden mevcut sağlık anlayışının hastaların, hem fiziksel hem de ruhsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olması gerekir.

DİN İLE SAĞLIK ARASINDA BAĞLANTI VAR

Sağlık, hastalık ve mutluluk gibi temel konular, ağırlıklı olarak maddi boyutuyla ele alınır. Tıbbin dinden ve maneviyattan kopuk kalması, tıp ilminin gelişimini de olumsuz yönde etkilemiştir. Batı dünyası, bu hatayı fark ettiği için, hemen her alanda alternatif arayışlara girmiştir. Dini inançların ve ibadetlerin insanların hastalıklarıyla, sakatlıklarıyla ve ölümleriyle baş etmedeki rolü ve fonksiyonu artık bilimsel olarak da kabul edilmektedir. Birçok araştırma, din ile sağlık, maneviyat ile mutluluk arasındaki pozitif bağlantının varlığını teyit etmiştir.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet