Sağlık-Der Konya

Bir Hainin Portresi: Fouche

Serkan Yorgancılar

Bir Hainin Portresi: Fouche

“Sadece bir tek gerçek ve hain tanıdım: Fouche” Napolyon

Arada bir veya zaman zaman değil her zaman ihanet eden bir adam. İhaneti doğasında taşıyabilen bir adam.

Yanında durması tehlike, arkanda durması tehlike, senin karşında olması ise daha başka bir tehlike olan bir adam Fouche.

Arkanı dönmeye asla gelmez, sırrını vermeye gelmez, rengini belli etmez, duruşunu belli etmez.

Bencildir, egoisttir, tehlikelidir, tehdittir. Çıkarları için kendini bile satar. İdeali yoktur, söylemi yoktur, ne inancı ne sevgisi ne de öfkesi vardır.

Dostluğu bir ateş, düşmanlığı bir ateş. Her durumda yakıyor, her durumda zarar veriyor, her durumda can acıtıyor. Canından can alıyor.

Güçlüden yanadır, güçten yanadır, rüzgarın yönünü her zaman doğru tahmin eder. Tek bir ilkesi vardır, çıkarları.

Tipik bir Fransız bürokratıdır Fouche. Ama onu her yerde ve her zaman diliminde görebiliriz. Her an karşımıza çıkabilecek kadar evrensel bir karakterdir ya da karaktersizlik örneğidir.

Mücadele sırasında kimsenin yanında yer almaz, mücadele bittiğinde ise her zaman kazananın yanında yer alırken görürsünüz onu. İki taraflıdır, son ana kadar her iki tarafta onun kendisinden olduğunu sanır. İki tarafa da çalışan bir casus gibidir, her iki tarafında parasını alır, o parayı bir güzel yer, ama hiçbir tarafa hizmet etmez. Sadece kendine hizmet eder. Sadece kendi kazancı için çabalar.

Fransız bir bir tüccarın kısa boylu, solgun yüzlü bir oğluyken, önce papaz öğretmenliğine gider. Oradan halk meclisine ve oradan da konsüllüğe kadar yükselir. Daha sonra ise Otranto Dükü olur. Entrikaları ideallere, yazgısı da dehasına üstün geldiğinde Fransanın tek hükümdarıdır.

Ne büyük adamları darağacına yollamış! Fransız devriminin en büyük celladı Robespierre’yi alt etmiştir. Hem de önüne gelen herkesi giyotine yollayan bu acımasız adamı kendi silahıyla vurmuş ve onu hiç beklemediği bir anda giyotine yollatmıştır. Ardından başkan Danton’u yollamıştır giyotine. Bütün rakiplerini tek tek yenmiş, hepsini sıraya koymuş, düşmanları sıranın kendisine geldiğinde anlamış ancak yolun sonuna gelindiğini. Koskoca Napolyon bile anlamamış. Anladığında ise çok geç kalmış.

Napolyon, Fouche’nin ihanetini hissetmiş ve ona bir tuzak kurmuş. Ancak karanlıkta parlayan zekasıyla Fouche, Napolyon’un en özel adamlarını satın alarak ihanet planını öğrenmiş ve tam kellesi gidecekken Napolyon’u alt etmiş. Bütün istihbaratı kendisine bağlamış ve istemediği haberleri imparatora hiç iletmemiş. Napolyon, yenilmiş bir asker olarak güçten düştükten sonra ev hapsinde tutulurken Fouche’ye haber yollayarak son kez ordusunun başına geçmek ve Fransa için savaşmak istemişti. Fouche ise Napolyon’u iyice itibarsızlaştırarak kendisine bu haberi getiren generali herkesin içerisinde azarlamıştır.

Her gizli planı, her sinsi hedefi de bir mutlak hezimet beklemektedir. Mutlak hezimet ise tarihin olağan şartları içerisinde görünmez, belki üzerinden yıllar, yüz yıllar geçtikten sonra, ortaya çıkaracağı sonuçlar tam olarak belli olduktan sonra arkadan gelenler tarafından tam olarak anlaşılabilir.

İşte tam da Fouche tüm düşmanlarını hezimete uğratmış, iktidarı istediği biçimde elde etmişken doymak bilmeyen iktidar hırsı yüzünden ve de kendinden başka ihanet edeceği kimse de kalmamışken kendi sonunu hazırlayan hatayı yapar: yenilmiş Fransa’yı eski hükümdarı XVIII. Louis’e verir. Ve karşılığında da alçaltıcı bir biçimde kraliyet bakanlığını kabul eder.

Zweig eserinde Fouche’yi  “bütün partilerin ve düşüncelerin adamı, tahta geçen herkesin en iyi destekçisi” olarak tanımlar.  Eski jakobendir yeni muhafazakar üstelikte Napolyon’a çok iyi ihanet etmiştir.

Önce bakanlık görevinden alçaltıcı bir biçimde alınarak elçiliğe atanır. Ama koltuğuna dahi oturmadan vatansız ve lanetlenmiş bir şekilde sürgüne gönderilir. Ve 1820’de yaşamını yitirir.

Kaynak:http://www.mahsusat.com/makale/bir-hainin-portresi-fouche/17148

Araştırmacı&Yazar Serkan Yorgancılar'ın izni ile yayınlanmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet