Sağlık-Der Konya

Biz yol açmayı seçtik.

Mustafa Şimşek

Biz yol açmayı seçtik.

Biz yol açmayı seçtik.

Sağlık-Der Konya Şubemiz kurulduğu günlerde, herkes bin bir merak, herkes 5N 1K ile soruları soruyor.

Bu dernek kimin, merkezi nerede, amacı ne, mevcut stk’lar varken niye gerek vardı. Kimin alternatifi olacak. İhtiyaçlarını hangi finansmanla karşılayacak. Bunlara falan falan izin verecek mi? Sorular sorular…

Sağlık-Der Konya Şubesi olarak o günlerde, arkadaşlarımıza kendimizi şöyle tanıtıyorduk. ‘Sağlık-Der Eski Başbakanlarımızdan Prof Dr Necmettin Erbakan’ın yol göstericiliğinde mesleki dayanışma ve yardımlaşma amacıyla kurulmuş olan üç dernekten biridir. Memur-Sen, derneğimizin içerisindeki arkadaşlarımızdan bazılarının yönlendirilmesi ile kurulmuştur. Sağlık-Der, o dönemde çıkmakta olan, Para medikal Dergisi etrafında sağlık eğitimi alan öğrencileri toplamıştır. Derneğimizin genel merkezi Ankara’da olup, sağlık eğitimi alan öğrencilere burs vermekte, Sağlık Kongreleri yapmaktadır. ‘ diyorduk.

Bu soruların arkasından ise derneğimizin hemen siyaset ile olan ilişkisi sorgulanıyordu. Biz, bu soruya da olduğumuz gibi açık yüreklilikle cevap veriyorduk. O günlerde ‘yeni kapı ruhu’ yoktu ama vatanını, dinini, milletini seven kimselerin bir araya geldiği bir topluluk olduğumuzu, siyaseten ise herhangi bir partiye doğrudan angaje olmadığımızı, yönetimimizde, farklı partilere oy vermiş arkadaşlarımızın olduğunu, vatana ihanet edenler dışında herkesin derneğimize üye olabileceği şeklinde cevaplandırıyorduk. Siyasi tercihlerimizi de birbirimize açıkça söyleyebiliyorduk.

Biliyorduk ki, Söz konusu vatansa tüm farklılıklarımız teferruattı.

Derneğimizin kuruluş aşamasında, birilerinin bu çıkışa karşı çıkacağını, sahayı daraltacaklarını da tahmin ediyorduk.  Bir başka şeye daha inanıyorduk ‘İnanıyorsak üstündük’, ‘Emir olunduğumuz gibi dosdoğru olacaktık’. Ya yoldan çekilecektik, ya bir yol bulacak, ya da bir yol açacaktık. Biz yol açmayı seçtik, Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmeyecektik, şükür eğilmedik.

Yine bir şey daha biliyorduk, kim zerre miktarı hayr veya zerre miktarı şer işlerse karşılığını görecekti. Karşılaştığımız güçlükler ile  elimizden geldiğince mücadele ettik, üstesinden gelemediğimiz durumlar da makamların en alisine sorunumuzu ve sıkıntı çıkaranları havale ettik. Nihayet, O, hesap görenlerin en hızlısıdır.

Sağlık-Der Konya Şubemiz başlangıçta kafalarda beliren birçok soruyu faaliyetleri ve duruşu ile giderdi. Şimdilerde ise siyasetçisi, sivil toplumcusu, sağlık çalışanı, herkesin Sağlık-Der’ e dair bir önbilgisi var artık.

Sağlık-Der Konya Şubesi 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren, millet iradesine, demokrasisine sahip çıkmış, darbecilerin karşısında yerini almıştır.

Sağlık-Der Konya Şubesi, birçok sivil toplum kuruluşunun yaptığı gibi, duygusal davranmamış, benim üyem, benim arkadaşım, benim eşim, benim kardeşim dememiş; 250’ye yakın şehidimizin ruhunu, 2500 civarında yaralımızı incitmemiş,  her şeyden önce memleket bekasına sahip çıkmıştır. 

18 Temmuz tarihli yönetim kurulunun oy birliği ile aldığı karar da, FETÖ/PDY gerekçesi ile açığa alınan üyesinin çıkması durumunda, üyelikten çıkarma işleminin yapılacağına karar vermiştir.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak bugün; doğru kişilerle doğru yerde doğru çizgi de olmanın huzurunu ve mutluğunu yaşıyoruz.

Sağlık-Der Konya Şubemiz, 15 Ağustos’ta  ilk olağan kongresinin 1. Yılını kutladı.

Allah daha nice yıllar hep birlikte hayırlı işlere vesile olmayı nasip eder inşallah. 

 

YAZABİLİRİM KÜLTÜR & SANAT SAYFASI

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet