Sağlık-Der Konya

Çöl Kraliçesi veya Taçsız Kraliçe Masalı

Serkan Yorgancılar

Çöl Kraliçesi veya Taçsız Kraliçe Masalı

Roma İmparatorluğu büyüklüğünde bir baş ağrım var.

Ortadoğu'nun parçalanma ve Osmanlı'dan kopartılma sürecinde hepimizin ismini hafızalarımıza kazıdığımız en önemli isimlerin başında Lawrence gelir. Lawrence bu topraklarda hiç sevilmez, kardeş kanı döktüren bölücü bir İngiliz Ajanı.

 

Onun kadar olmasa da, onun kadar bilinmese de bir başka isimde, şu sıralar sinemamlarda gösterimde olan ve başrollerini Nicole Kidman'ın oynadığı Gertrude Bell'dir. Film Çöl Kraliçesi (Queen of The Desert) adıyla gösterimde.  

"Ortadoğu bitmeyen bir rüya gibi" diyor Bell. 

Osmanlı'nın Ortadoğu'dan iç isyanlar ve Arap milliyetçiliği ve kabileciliği vasıtasıyla nasıl atılacağının Churchill ve ekinini bir masa toplantısıyla başlıyor. O kadar ileri görüşlüler ki beyefendiler, adeta bugünleri yorumlamışlar, buna inanmamızı istiyorlar. Uzun diyaloglara girmeden kısaca şu örnek bile yeterli; masada bulunan asker kıyafetli birisi Ortadoğunun bu parçalanmışlığının yüz yıl süreceği kehanetinde bulunuyor mesela. 

Film, sinemaya aynı isimli bir kitaptan uyarlanmış. Filmin tek amacı da Gertrude Margaret Lowthian Bell'in bir ajan omadığı, tamamen barışçcıl bir amaçla Ortadoğuda seyahat ettiğini ispata yönelik. Fiilmde şöyle bir diyalog var, ne kadar da gerçek dışı; 

Bell'e ajanlık teklif edilir o da reddeder, Nedeni sorulduğunda ise; Onlarda sizin dünyanızın göremediği şeyler var, ben onların özgürlüğü, onların haysiyeti ve şiir gibi hayatlarını merak ediyorum.

Tüm diyaloglar ve senaryo bu yönde. Bell, zengin bir aileden geliyordu, Oxford okumuştu. 

Hayatı boyunca hiç evlenmediği ama aşık olduğu söylenir. Hem de  İngiliz Binbaşı Dick Doghty-Willie ve oda 1905 yılında İngiltere ordusunun Konya Askeri konsülüydü. (Kaç Konya'lının kanına girdi bilinmez) Çanakkale savaşında da düşman saflarında öldürüldü. 

1905'de Tarsus ve bölgesinde 45 kalarak o bölgeyi fotoğraflamıştır. 

 

Osmanlı sonrası Arap coğrafyasının sınırlarını bizzat çizenlerden birisidir Bell. Bütün kaynaklar onun istihbarat ajanı olduğunda hem fikirdir, ancak film ısrarla bunu reddediyor. Anlaşılan bu kadını tarihe farklı biçimde kaydetmek istiyorlar. 1899'da onu ilk olarak ARapça öğrenmesi için Kudüs'e yollarlar ve o da ilk iş olarak bu bölgenin arkeolojik haritasını çıkarırır. Yani Kudüs tamamen tesadüftür, hem de Arapça  öğrenmek için iyi bir yer seçimi değildir.

Birinci Cihan Harbi çıkar çıkmaz ona yeni bir görev verilir ve Kahire'ye gönderilir. Görevi diğer bütün istihbaratçılar gibi Arapları Osmanlı'ya karşı kışkırtmak. Üzerinde güneş batmayan imparatorluğun zeki çocukları Oxford'lu bir hatunu Araplara göndermeleri ne kadar da manidar!

Bell, kendine verilen görevleri iyi yerine getirmiş olmalı ki, Ortadoğunun sınırlarının çizilmesi için 1921'de Kahire'de yapılan "Ortadoğu Konferansına" tek kadın olarak katılır. Irak'ın Taçsız Kraliesi ünvanın da burada alır. 

Bell'in 1900-1918 yılları arasında çekilmiş 7000 fotoğrafı, 1600 mektubu ve 16 günlüğü hala İngiliz kütüphanelerinde mevcuttur. 

Hani şu Irak'ın işgali sırasında talan edilen müze vardı ya hatırlarmısınız, işte onun temellerini de atan kişi Bell'dir. 

12 Temmuz 1926'da aşırı dozda ilaç alarak intihar etti. 

Filmden son bir olayla yazımısa son verelim. Osmanlı'nın ne kadar zavallılaştığı, ne kadar küçük düşrüldüğü bir durum gibi resmediliyor;

Bell'in sevgili rolünde ki İngiliz Subay ona beyaz bir at hediye eder. Bell bu atı nereden bulduğunu sorunca ingiliz subay, önce yerel bir gazetede atlar arasında salgın bir hastalık olduğu haberini yaptırdım, sonra da bir veterine kılığında Türk garnizonuna girdim ve beğendiğim en güzel ata salgın hastalık teşhisi koyarak derhal garnizondan çıkartılmasını emrettim. işte bu at o. 

Kaynak:http://www.mahsusat.com/makale/col-kralicesi-veya-tacsiz-kralice-masali/17237

Araştırmacı&Yazar Serkan Yorgancılar'ın izni ile yayınlanmıştır.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet