Sağlık-Der Konya

AHLAK, DEVLET  VE MEDENİYETİMİZ

Eyüp Al

AHLAK, DEVLET VE MEDENİYETİMİZ

                Hareket etmek isyanı zorunlu kılar, hareket ile isyan arasında doğru orantılı bir önerme ilişkisi vardır. Belirli bir amaç ve şuur doğrultusunda hareket eden her insan, Ahlaki gelişimini de sağlamış insandır. Ahlak öyle basitçe anlaşılacak bir kelime olmaktan ziyade  belirli bir devinim içinde insanın kendini bilmesi ve ona göre hareket etme kabiliyetinin gelişimiyle ortaya çıkar. Günümüzde neredeyse her gün duyduğumuz  Ahlaklı ve Ahlaksız insan tipi aslında öyle çok içerik barındırır ki, bir çok insanın bunu idrak etmeye aklı yetmekte zorlanır. Ahlak, öylesine söylenilip geçilip gidilecek bir kelimeden ziyade insanın kendi iç dünyasına dönük tefekkürü ifade eder. İnsanın cevheri, madeni ve menba-ı harekettir. Adetullah kanunları insanın her düşüşünde kalkıp hareket etmesini, dolayısı ile bu hareket ölçüsünde toparlamasını, kazanmasını, hayatını devam ettirmesine şans tanır.

                Güneşin altında hareket eden her insanoğlu için Ahlak ve Adalet önemli değilmidir. Bizim kanunlarımız "Yaradılanı severiz yaradandan ötürü" söylevine sahip bir medeniyetin, İslam ahlakı ile Ahlaklanmış her müslüman'ın hareket noktası olduğunda Ahlaklı, güçlü, kabiliyetli bir toplum oluruz. Dünya ya  armağan ettiği medeniyetin Ahlak medeniyeti olduğunu iddia eden bizler ve toplumumuz bugün Ahlaklılığın neresindedir? ve biz bu medeniyetin çocukları olarak ne kadar Ahlaklıyız? Ahlaksızlığı ahlaklılık zanneden, çamur ve bataklığın ufunetli kokusunu misk-ü amber zannederek, eline yüzüne sürüp, bulaştıran bir toplumun çocukları ne kadar Ahlaklı olabilir? ya da ne kadar Ahlaklılıktan dem vurabilir?

                Bugün ben müslümanım diyen bir sürü insan, Ahlaksızlığı Ahlak zannetmektedir. Dolayısı ile Ahlaksızlığı Ahlak zannedip bunu iddia edenlere karşı Ahlak anlatmak Hakka karşı bir hürmetsizlik olmaktan başka nedir? Dolayısı ile burada bu gibi İnsanlara yapılacak tek şey sükut etmekten başka bir şey olamaz. İslam'ın, Dinin ve dindarlığın kullanılarak, yapıldığını zannetmekle yapılan işler ne kadar Ahlakidir? biz Ümmet bilincine ve şuuruna ne kadar vakıfız? her gün İslam birliğinden beraberliğinden dem vuranlar, kendinizden olmayan ama Ahlaklı olan insanlara hayat hakkı bile tanımayan sizler, Hani adil olacaktınız? aldığınız öğreti İslam'ın öğretisi değil miydi yoksa? hani hakkın ve hukukun, mazlumun yanında duracaktınız? eline güç geçen Bir Müslüman ne kadar Müslüman kalabiliyor bugün? Allahsız, kitapsız olduğunu iddia edenlerden farkınız nedir? Ahlaksızlık kendi menfaatleri doğrultusunda, ama sadece birey olarak kendi menfaatleri doğrultusunda Ülkesinin ve Milletinin menfaatlerini hiçe sayıp, ümmetin çocuklarını (her kim olursa olsun ama ümmetin çocukları) tek tek harcamaktan gözünü kırpmayan, Kendi himmetini, milletinin ve devletinin üstünde tutan, canavar misali kanla beslenmekten başka ne yapıyorsunuz? Bu yeni medeniyet sizin omuzunuz da yükselecekse yere batsın bu medeniyetiniz. Siz ancak kan ve kin medeniyeti yaratmaktan başka bir işe yaramazsınız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Ayse Çelebi İzmir @Ahlak kavramı

16 Eylül 2017 17:36

Bu devirde ahlak çok kavramlı bir kelime olmuş ahlak kime göre neye göre belirleniyor acaba ahlak sadece cinsiyet ayrımı vücudunu kapatmak danmi ibaret tir acaba ahlak dediğimiz şey kimsenin hakkını yememek vatana millete hayırlı işler yapmak ve ona göre nesiller yetiştirmek degilmidir haksizliklar karşında dimdik ayakta boyun eymemek tir bizler öyle bir soydan geliyoruz ki herzaman başımız dik ve onurlu bir ırk ın evlatları degilmiyiz Mevlana Celalettin ruminin bir sözü vardır (ya olduğun gibi ol yada göründüğün gibi ol) Saygılarla

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet