Sağlık-Der Konya

BİLGİ, LİYAKAT, KARİYER VE YENİ TÜRKİYE'MİZ

Fikret Doğan

BİLGİ, LİYAKAT, KARİYER VE YENİ TÜRKİYE'MİZ

 

         Kariyeri; kendini yetiştirme geliştirme, eğitim seviyesini yükseltme ve akademik bir unvan alıncaya kadar olan süreç diye tanımlayabilmek mümkün. Bu aslında ucu açık bir tanımlamadır da. Günümüzde kariyer sahibi olmayı tercih edenlerin bir kısmı kendini geliştirmek ve yetiştirmek yerine,  karar vericilere yakın olmak sempatik kanalları kullanmak daha kolay geldiğinden, ya da kapasitem bu başka ne yapabilirim diyerek, tercih edilen bir yöntem olmuştur. Ancak bu basit ve kolaycılıktan başka bir şey değildir. Dolayısı ile ortaya konan hizmet kalitesi de bu insanlar tarafından sağlandığında halka hizmet için görevlendirilenlerin, donanımsızlıkları nedeniyle, hem ülkeye, hem millete, hem de onun hak etmediği şekilde oraya gelmesine çanak tutanların üzerinede ağır bir yük yüklemekte, dolayısı ile bir nevi zulüm olmaktadır.  Bu durum ise, temel olarak milletin beklentilerinin karşılanamaması gibi son derece negatif bir olumsuzluğu meydana getirmektedir.

         Diğer yandan bu amirlerin emrinde çalışanların da güven kaybı yaşadığı, iş görenler üzerinde tükenmişlik sendromunu tetikleyen olumsuzluklara da kapı aralayan bir yapı haline dönüşmektedir. Güçlü, etkin ve bilgili bir irade ortaya koyan yönetim anlayışının ülkemize çok şey katacağı açıktır. Ancak zayıf ve kontrol edilebilir yönetici anlayışının ise ülkeye verebileceği hiçbir şey olmadığı gibi, katlanılacak zarar da geri kalmışlıkla cezalandırılmaktır. Bunun örneklerini ülkemiz geçmiş yıllarda iliklerine kadar yaşadı. Her ne kadar ilgili kanun maddesinde “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanın sağlamaktır” dense de fiiliyatta bu gerçeği hiçbir zaman yansıtmadı.

         Bunlarla birlikte şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Ülke de kendisine faydası olmayan bazı zavallı iradeden yoksun idarecilerin ülkemiz ve aziz milletimize ne verebileceği konusunda da bir söz söylemek mümkün görünmüyor. İşin garibi Susmaktan başka birşey yapanda yok. Memlekette kendini yetiştirmeye yıllarını vermiş liyakat sahibi olmuş ancak, yalakalığı veya yancılığı becerememiş, ülkemin değerli insanlarının ötelenmişliklerini, ötekileştirilmişliklerini ve uzman olduğu konularda dahi fikirlerinden dolayı kenara itildiklerini görmüşlüğüm vakidir. Her şeyi bildiğini zanneden bir zümrenin (aslında birçok şeyden de bi haber) her şeyi biliyormuşçasına davranması,  hemen her konuda bilgisi yokken fikrinin  olması, kendisini sahiden karar verici zannetmesi düşünüldüğünde, bunun ne kadar komik ve hezeyan verici bir durum olduğu açık değil mi?

            Birde unutmadan Kanunlarımız liyakat konusunda aynen şu şekilde emrediyor; Liyakat Sınıflandırma Temel İlkeler : Madde 3 - Bu kanunun temel ilkeleri şunlardır: Sınıflandırma: A) (Değişik: 31/7/ /2 md.) Devlet kamu hizmetleri görevlerini ve bu görevlerde çalışan Devlet memurlarını görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayırmaktır. Kariyer : B) Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanını sağlamaktır. Liyakat : C) Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır” der.  Uygulama nerde? biz nerdeyiz? Diğer yandan Hz. Peygamber (S.A.V.) de şu şekilde emrediyor; “İşi Ehline veriniz”. Gerisini sizin değerli düşünce ve değerlendirmelerinize bırakıyorum.  Güzel ve Güçlü bir Türkiye için yeni sinerjiye ihtiyacımız var. Artık, eski argümanlarla yeni Türkiye yönetilemez.  Sağlıcakla kalın

 

 

                                                                                                                Fikret DOĞAN

                                                                                               Sağlık-Der Konya Ereğli Temsilcisi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet