Sağlık-Der Konya

TUĞRAKEŞLER (Mesleğe halel getirenler)

Cafer AL

TUĞRAKEŞLER (Mesleğe halel getirenler)

     Tarih leğeninde yoğrulan, birçok farklı uygulamalarla mezc olup şekillenen bir devlet geleneğimiz ve ananesel mirasımız var. Bunlardan biriside Tuğrakeşlik vazifesidir. Osmanlı devletinde Padişah fermanlarını yazan ve yayınlayan Nişancı’lar bulunur, bunlar iş yüküne takat getirememeye başladıklarında hat sanatında mahir büyük hattatları yardımcı alırlar. Bu yardımcılara Tuğrakeş denir ki; Padişahın emr-i hümayun’una aidiyet nişanesi olan sultan tuğrasını yani imzasını atan kişilerdir. İşte böylece bir yazı, ferman, menşur, berat, usta tuğrakeşlerce sahih hüviyetine kavuşurlar.

            Yukarıda anlattığımız müessese tarihimizin önemli bir safhasında cereyan eden bir devlet geleneği olsa da günümüzde hala taklit ediliyor oluşu başka bir sorunsalımız. Kötü taklitçiliğimiz ya da sarayları bozup viraneler inşa etme beceriksizliğimiz bizim yüzyılımızın yüz karası ve engeli. Eğreti örneklerini sanatımızda, edebiyatımızda, hayatımızda ve muharrirlik (gazetecilik) mesleğinde vs. boy boy türlü suret ve formlarda görmek mümkün.

     Bu gruplardan satırlarımızda yer vereceklerimiz; ülkenin en hassas noktalarını işgal eden ve gazetecilik yaptıklarını iddia eden ama mesleğe halel getiren bir grup eyyamcılardır. Bu zavallılar kendi kimliksizliklerini devlet başkanının veya idarecilerin her türlüsünün iktidarıyla kaim ve daim tutan “kral öldü yaşasın yeni kral” sloganından güç alan, etvar ve pest ahlaklarıyla, güç veren tulumbacılar değil mi?

     Güneşin peşinde ay çiçeği gibi dönen, her yeni güneşten nasibini alan bu zevat aslında bu bitki ile benzerlik noktaları yağlarının uyuşmasıdır. Yaptıkları iş son yüzyılın en önemli görevleri arasındadır. Fakat yapamadıkları ise bu mesleğin gerektirdikleri. Heyhat bunlar tarihe iz düşecek adamlarsa yapılan güzel işler pek silik bir mühürle mühürlenecek. Dillerinde dönen lakırdılar, yazdıkları sütunlar, anlattıkları hikâyeler dinleyicileri “yangın var” çığlığının kıyısına getirse de ne hikmettir bir türlü sahib oldukları oyuncaklarına ilişilmez. Doğrusu bizce de çocukturlar, oyuncağına dokunmayın. Ama ‘destursuz bağa girmek’ nereye kadar. Başka mahalle yok mudur bir oyun kursunlar, kendileri çalıp, kendileri oynasınlar. (Örneğin sinema sektöründe bu adamlar barındırılsa düşük kalite filmlerimiz daha fena mı olur.)

     Milletin duygularında bulantı hissi oluşturmak nereye kadar? Her savaşın ucuz kahramanları gibi atlarını boş meydana süren bu şamatacılar kendi ağırlıklarınca bir fikre bile sahip olamazken; memleketinin en mühim sorunlarını farklı bir zaviyeden etüt etmek niyetiyle elini gazeteye uzatan bu millete ne anlatıyor, neyi izah ediyorlar?

     Keşmekeş duygularına istinat, sözlerine alkış, tebessümlerine baş okşama arayışı ile etrafta mümkünse devlet erkânının etrafında tavaf edenler, yukarıda bahsettiğimiz Tuğrakeşlik mesleğinin kötü taklitçilerine somut örneklik teşkil edenler kendi mide programlarından başka hangi yüce duygunun emrinde hareket ederler? Hedefe koyup düşmanlık beslediklerine, şahsi hesap görmek istediklerine derhal bir yazı döşenip altına da, “emr-i şerif” edasıyla isimler iliştirmek mevcut durumlarının muhafazasından başka nedir? Okuyan ve dinleyende korku hissi uyandırmak, hasmı için ürperti ve haşyet vermek, hâkimsiz-yargısız mesele çözmek gazeteciliğin görünmeyen çetecilik ruhunu en bulanık gözlere de gösterdi. Yazılarının sonuna mutlaka devlet ricalinin ismini ekleyip sözlerini bitirenler; inancın ve hamiyetin zerresinden, insanlığın en küçük bir kertesinden habersiz her pazarda rağbet edileni satan tefeciler acaba bu hareketleriyle okuyucuda ve dinleyicide oluşturdukları rahatsızlıkların bir noktada ekledikleri isimlere iliştiğini düşünmezler mi?

     Zapt edemedikleri, önleyemedikleri ‘Ne duygu ne dava varsa yoksa makam, şöhret, para’ sloganı her hareketlerinden iğrenç bir irin gibi taşıyor, fışkırıyor.

     Ve hesabiliğin bu kadar alçakcası gayrın nazarında çok çaresiz görünüyor…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet