Sağlık-Der Konya

ORGANİK MÜZİK

Yusuf Ramazan Güler

ORGANİK MÜZİK

Özellikle çocuğunun sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için sorumluluğu üzerinde hisseden ebeveynler “organik” ibaresi olan ürünlere fazlaca para ödemekten ve bu ürünlere ulaşabilmek için zaman harcamaktan kaçınmamaktalar. Şüphesiz yediklerimizin beden sağlığımıza çok büyük etkisi vardır ve bu konuda hem kendimiz hem de çocuklarımızın tüketecekleri besin tercihinde özverili olmak gerekir.

Peki ya ruhunuzu beslerken aynı özveriyi gösteriyor musunuz?

Ruhumuzun gıdalarından biri de müzik. Yiyecek seçerken gösterilen özveriyi göstermeden müzikleri tüketiyor ya da maruz kalıyoruz. Televizyonda kullanılan izleyici kitlesi sembollerinin müziklerde de kullanılması gerektiğine inanıyorum. Birçok müziğin çocuklara uygun olmadığını, şiddet ve/veya cinsellik ifadeleri içerdiğini fark etmişsinizdir. Sadece müzikteki ifadeler değil kullanılan ezgiler ya da enstrümanların da psikolojiniz üzerinde ciddi etkileri vardır. Mağazalarda tercih edilen müzikler müşterilerin mağazada daha çok vakit geçirmeleri ya da belirli duygularını harekete geçirmek içindir. Araç kullanırken dinlediğiniz müziğin hızı aracınızın hızını belirler. Hareketli müzik dinlerseniz aracınız hızlı, türkü dinlerseniz yavaş, isyan öfke dolu ifadeler içeren müzikler dinlerseniz araç fevri hareket etmeye başlar. Aslında sizin psikolojik durumunuz sürüşünüze yansımaktadır.

Çocukların müzikle ilişkisi anne karnında başlar. Hamileliğinde klasik müzik dinleyenlerin bebeklerinin zeka seviyesinin daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Yeni doğan bebeklerin ninniyle sakinleşmeleri, uyumaları, küçük yaşlarda duydukları müzikle dans etmeleri, öğrenme ve ezberlemelerinde şarkıların kullanılması müziğin güzel uygulamalarıdır. Peki ya çocukların dinlemek zorunda kaldığı müziklerde geçen ifadeler masum, sevgi dolu zihinlerine, kelime dağarcıklarına nasıl bir etki yapıyor? Biraz düşünün. 

Radyoyu açıp müzik dinlemek istediğinizde bozuk bir Türkçe ve ahlaka aykırı ifadelerle yazılmış şarkılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlara örnek olarak; ölüm, intihar, vurmak, silah, kaçak, isyan, dokunmak, öpmek, dudaklar, meyhane, içmek, şişeler, ihanet, kalleşlik ifadeleri sayılabilir. Bu ifadeler oyun çağındaki bir çocuğun duyması, bilmesi gereken ifadeler değildir. Bu kelimelerin anlamlarını bilmeselerde kelime dağarcıklarına bunları yerleştirirler ve bu ifadelerdeki olaylara, duygulara merak ve duyarsızlaşma başlar. Yetişkinliklerindeki bir çok olumsuz durumun tohumları müzikle atılmaya başlar hem de hiç farkına varmadan.

Kendinizin ve çocuklarınızın yediklerine dikkat ettiğiniz gibi izledikleriniz, okuduklarınız ve dinlediklerinize de dikkat edin, seçici olun. Arabanızda çocukların yaşlarına, ahlaki gelişimlerine uygun, öğretici, eğlenceli, enerjilerini artıran ve farklı melodiler içeren müzikler bulundurun. Bu tür müzikler hareketli ve eğlenceli olduğundan sizinde psikolojik durumunuza olumlu katkılar yapacaktır. Şarkılarda çocuklara eşlik ederek birlikte bir şeyler yapmış olmanın keyfine varabilirsiniz. Çocuklar şarkılarla daha kolay öğrendikleri için öğretmek istediğiniz şeyleri de kolay ve eğlenerek öğretmiş olursunuz.

Okullarda, servislerde de bu özenin gösterilmesini talep edin.

Çocuklarınızın ve kendinizin düşünce yapılarınızı ve ruh sağlığınızı koruyun.     

Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur.
Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz davranışlarınız olur.
Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur.
Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur.
Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiniz olur.

 

          Psikoloıg

Yusuf Ramazan GÜLER

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Yusuf Ramazan Güler - ORGANİK MÜZİK

Yusuf Ramazan Güler

ORGANİK MÜZİK

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet