Sağlık-Der Konya

Bana Şahadeti,Bana Çanakkale'yi Anlat' Konferansı

Derneğimizden Haberler

Bana Şahadeti,Bana Çanakkale'yi Anlat' Konferansı

Sağlık-Der Konya Şubesi’nin organize ettiği ‘Bana Şahadeti, Bana Çanakkale’yi Anlat’ konferansı Konya İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşti.

Program M. Kemal Er’in Çanakkale ve 15 Temmuz başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Şube Başkanı Mustafa Şimşek’in selamlama konuşması ile devam etti.  Konuşmada Şimşek, programı Ramazan ayı içerisinde projelendirdikleri bu programın 15 Temmuz darbe girişimi ile daha da anlam kazandığını söyledi.

Çanakkale ruhunun bu milletin genlerinde hala diri olduğunu, bunun da en güzel 15 Temmuz gecesinde görüldüğünü ifade etti.

Üst akıl diye ifade edilen kesimin saldırılarının ne ilk ne de son olacağını ancak ‘Amerika ne der’, ‘Avrupa Birliği bizi almaz’ gibi ifadeleri önemsemediklerini belirten Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Rahat etmek isteseydik, Amerika’ya ya da Avrupa’ya gitmek yerine Orta Asya’da koyun otlatırdık, Malcolm X’in dediği gibi tüm üst akıllara karşı hazırol da değildik, rahat da durmayacağız, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız.”dedi.

Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı konferans için söz aldı.

 Prof. Arabacı, Çanakkale Savaşı’nda bilinenin aksine 18 Mart tarihinde sadece 65 şehidimizin olduğunu, asıl şehitlerimizin 25 Nisan ve sonraki günlerde olduğunu, ağustos ayında da ciddi sayıda şehitlerimizin olduğunu belirtti. 

Çanaakkale savaşında toplam şehit sayımız hakkında 255,253 veya 251 bin olarak rakamının ifade edildiğini, yabancıların,yaklaşık 250 bin şehit için biz Türklerin çiçeğini kopardık tabirini kullandıklarını söyledi.

Türk komutan idaresinde, 18 Martta sadece  65 şehit verilerek düşmanın  Yenilmez adlı armadası nın yenilerek geri çekilmesine rağmen, sonraki tarihlerde verilen şehit sayısındaki arttığını, bunun  sebebinin ise  askeri komutanın Almanlarda olmasından kaynaklandığına işaret etti.

Türk askeri idaresinin 1918 kadar Alman etkisinde, 1944 kadar İngiliz etkisinde ve 1944 sonrasında ise Amerika etkisinde olduğundan, askeri eğitim için bu ülkelerde eğitim alındığından bahsederek, bu zaman zarfında askeri darbelerin yerli olarak yetiştirilmeyen kimseler tarafından gerçekleştirildiğini dile getirdi.

15 Temmuz akşamında da benzer bir durumun olduğunu söyledi.  Çanakkale ruhunun bu millette hala diri olduğunu bunu 15 Temmuz da yeniden gösterdiğini belirtti.

Prof Arabacı, konferans sonunda gündeme ve tarihe dair katılımcı sorularına cevap verdi.

Prof Dr Caner Arabacı’ ya Şube Başkanı Mustafa Şimşek tarafından günün anısına,  Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Karasu’ya ait bir önceki proje  ‘Neyimiz Var’ sergisinden Beyşehir Gölüne dair tablo ve plaket verildi.

Konferansa katılanlara da ayrıca Selçuklu Belediyesi Uğur İbrahim Altay’ın Kuranı Kerim ve Bayrak ikilisinden oluşan paketi hediye edildi.

KONTV HABERİ

KANALON.TV

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet