Sağlık-Der Konya

14. Ufuk Turu İzlenimleri

Derneğimizden Haberler

14. Ufuk Turu İzlenimleri

Konya Sivil Toplum Platformumuz “Sivil Toplum ve Din” konulu 17-21 Mayıs tarihlerinde beş gün süren 14. Ufuk Turu programını tamamladı.

Ufuk Turu programına Konya’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra farklı illerden gelen sivil toplum temsilcileri de katıldı.

Bu yıl Mardin ilinde gerçekleştirilen programda, çok sayıda akademisyen sunumlarını gerçekleştirdiler.

Programa Akparti Genel Başkan Yardımları Konya Milletvekili Ahmet SORGUN, Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin AKTAY ile Eski Başbakanlarımızdan Konya Milletvekili Prof Dr Ahmet DAVUTOĞLU’da katıldı.

Prof Dr Yasin AKTAY,  Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerine seslendiği konuşmasında “başımızda bir bela varsa birazda kendimizdendir”, “şeytan her kılıkta görünebildiği gibi sivil toplum kılığında da görülebiliyor” dedi.

Milletvekili SORGUN ise 15 Temmuz darbe girişimine halkımızın  elde ettiği başarının “dava benden ibaret diyenlere karşı ben davamın bir parçasıyım diyenlerin elde ettiği netice olduğunu“değişime direnenlerin yok olmaya mahkûm olduğunu, değişimi okuyanların ise var olmaya devam edeceklerini” söyledi.

Prof Dr DAVUTOĞLU, fotoğraf sergi açılışı ve açılış konuşması yaptı. Konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının beş temel özelliğinden bahseden Davutoğlu,  sivil toplumu üç kelime ile özetlemek gerekirse: “sivil toplum;  bilgi, ahlak ve güçtür, ahlak soyut bir kavram değildir, ahlakın test edildiği ortam pazardır “ dedi.

 DAVUTOĞLU ilk olarak fikir özgürlüğü ve hareket özgürlüğü olmayan yerde sivil toplum olmaz, yanlış gördüğünde susanlardan sivil toplum örgütü olmaz, Feto sivil toplum kuruluşu olarak kabul edilemez, Feto veya hendek kazdıranlardan sivil toplum kuruluşu olmaz. İkinci olarak sivil toplum kuruluşu kuşatıcı olacak, toplumsal olacak, bedel ödemeyenlerden susanlardan sivil toplum hareketi olmaz, dışsallaştırıcı olduğunuzda sivil toplum kuruluşu olmazsınız, bu gün dışlayan yarın dışlanır, sivil toplum kuruluşu kapsayıcı olacak. Üçüncü olarak, siyasi güçten otonomi olacak kendi başına var olmayan kuruluş, siyasi iradeye yaslanan sivil toplum kuruluşu ayakta kalamaz. Dördüncü olarak, sivil toplum siyasete müdahale etmemesi lazım, sivil toplum siyasetin yerini almamalı, siyasetle ilgilenmeli ancak doğru politikaları desteklemeli yanlış olduğunda eleştiren olmalı. Beşinci olarak, din ve sivil toplum ilişkisini doğru şekillendirmeliyiz. Cemaat vari örgütlenme cemaat örgütlenmesi şeklinde kalmalı, cemaatlerin şirket kurmaları tavsiye edilmemiştir. Cemaatler ahlaklı insan yetiştirmeli o kimsenin nerede görev almasına karar vermemesi ona devletin karar vermesi gerekir. Dini topluluklar ahlakı ve bilgiyi geliştirecekler, siyaseti tekeline almaya çalışmayacaktır. Değişimi yönetecek olanlar o değişime yeni bir anlayış katmadıkça yönetemezler, bütün dünyaya kendimizi kapatıp direnemeyiz. Sivil toplum hareketi gönüllü, duyarlı, özverili olanların hareketidir” dedi.

Açılış programı sonrasında iki gün boyunca akademisyenler, Sivil Toplum Ve Din temelinde farklı konularda tartıştılar.

Konya’dan Mardin’de tespit edilen aileler kardeş aile olarak belirlendi, ziyaretler gerçekleştirildi. Proje kapsamında, Mardin, Hasankeyf, Midyat ve Urfa Gezisi düzenlendi.

Sağlık-Der Konya Şubemizi Şube Başkanı Mustafa ŞİMŞEK’in temsil ettiği 14. Ufuk Turu’nda derneğimizin Mardin temsilcisi Şeyhmus ALTINTERİ ve başka bir program vesilesi ile Mardin’de bulunan, derneğimiz Tarabzon Bölge Temsilcisi ve Trabzon Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı olan Şenol GEMİCİ ile istişare gerçekleştirdiler.

14. Ufuk Turu vesilesi ile izlenimleri ve görüşlerini açıklayan Şube Başkanımız Mustafa Şimşek; programın gerek konu, gerek içerik gerekse seçilen bölge açısından son derece isabetli olduğunu, bölge halkı ile yapılan görüşmelerde, şiddet ve teröre sıcak bakmadıklarını, kardeşlik hukukunun pekiştirilmesi gerektiğini, işsizlik dolayısı ile yeni yatırım taleplerinin olduğunu, bölge halkının, bölgelerinin şiddet ve terörle anılmasını istemediklerini, bu yüzden bu programa son derece önem verdiklerini bire bir tespit ettiklerini ifade etti.  Memleketimizin böyle güzelliklerini bu zamana kadar görmemiş oldukları için üzüldüklerini, en kısa sürede yeniden bölgeyi ziyaret etmek istediklerini ve buraların görülmesini ısrarla herkese tavsiye ettiklerini söyledi.

Son derece verimli geçen 14. Ufuk Turu dolayısıyla, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Muhsin GÖRGÜLÜGİL ve İcra Heyetine, sunum yapan akademisyenlerimize, katılımcı sivil toplum kuruluşlarına,  emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

14.UFUK TURU SİVİL TOPLUM VE DİN MARDİN FOTOĞRAFLARI

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet