Sağlık-Der Konya

Sağlık Turizmi Kur Baskısının İlacıdır

Derneğimizden Haberler

Sağlık Turizmi Kur Baskısının İlacıdır

Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek ABD tarafından başlatılan döviz savaşına karşı kınama ve tepki mesajı yayınladı.

Sağlık-Der İl Başkanı Şimşek, ülkemize karşı başlatılan Papaz görünümlü Brunson bahaneli ekonomik savaş, spekülatörler eliyle ve ekonomik yaptırım kararları ile kur üzerinde olumsuz etki yaparak doların aşırı değerlenmesi sağlanmıştır. Buna karşılık Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Merkez Bankamız ve devletimizin tüm kurumları gerekli tedbirleri almıştır.

Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz da olduğu gibi yaptığı çağrılar milletimizde karşılığını nezdinde değer bularak doların ateşi bir nebze düşürülmüş ve karşı yaptırım kararları alınmıştır.

Dünya ekonomik sistemini kuranların kurguladığı kur, faiz, enflasyon, işsizlik sarmalına birçok ekonomist veya akademisyenin aksine karşı durarak,  Cumhurbaşkanımız bir kez daha oyunu bozmak için çaba göstermektedir.  Bunun için de üretimin ve buna bağlı olarak istihdamın artırılmasını ve ihracat için dünyanın en ücra köşelerine dahi ulaşılmasını talep etmektedir.

Bu bağlamda ülkemizi daha da güçlü kılmak ve orta gelir tuzağından çıkarmak için tüm sektörler ayağa kalkarken sağlık alanında da yeni proaktif çalışmaya ihtiyaç vardır.  Sağlık alanında tıbbi cihaz ve ilaç sektöründe cari açığı azaltmak, teknoloji transferi sağlamak, ithalat-ihracatı dengeye getirmek anlamı taşıyan offset sistemi konusunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanması olumlu bir politikadır.

Tüm bunların yanında cari açığı azaltmak ve kur baskısını azaltmak için en bakir ve etkin alanlardan birisi de sağlık turizmidir. Sağlık turizmini geliştirmek açısından USHAŞ adında şirket kurulmasına dair madde torba kanun içerisinde yer almıştır. Ekonomik yaptırım ve kur baskısı ile ülkemize yapılan saldırılara karşı bir atak da sağlık turizmini artırmak olacaktır.

Sağlık turizminin geliştirilmesi için ise şehir hastaneleri büyük fırsattır.

Sağlık-Der Konya Şubesi olarak yaptığımız çalışmalarda; çoğu finansmanının yurt dışı kaynaklı olması ve kur’a bağlı borçlanma olması nedeniyle şehir hastanelerinin en az %30 oranında ki kapasitesinin sağlık turizmi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Şehir hastanelerini sadece devlet hastanelerinin daha geniş kapasitelisi olduğu mantalitesi ile çalıştırmak yeterli olmayacaktır. Ekonomimizi hedef alanlara karşı sağlık turizmi çalışmaları hızlandırılmalı, kamu ve özel sektör işbirliği artırılmalıdır.

Gün; birlik günü, bir olma günüdür.

http://www.memleket.com.tr/saglik-turizmi-kur-baskisinin-ilacidir-1470443h.htm

http://www.hakimiyet.com/saglik-turizmi-kur-baskisinin-ilacidir-1238442h.htm

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Melike Oğuz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

2021 yılının sağlık çalışanları yılı olması vesilesiyle 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Gününün sağlık sektöründe çalışan kadınlarımızın şiddet, kreş gibi sosyal sorunlarının yanı sıra ek ödeme, 3600 ek gösterge gibi sorunlarının çözülmesine fırsat oluşturmasını ümit ediyorum.

DEVAMI

Sağlık Çalışanlarının Alın Terine Hiç Kimse "Rüşvet" Diyemez

Sağlık-Der Siirt Şube Başkanı Adnan Sevgili bir televizyon programında Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan?ın sağlık çalışanlarının alınteri için ?rüşvet?ifadesi kullanmasına sert tepki verdi. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!https://www.medyasiirt.com/gundem/saglik-calisanlarinin-alin-terine-hic-kimse-rusvet-diyemez-h17480.html

DEVAMI

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet