Sağlık-Der Konya

Sözleşmeli Düzenlemesinin Kapsamı Genişlemeli

Mustafa Şimşek

Sözleşmeli Düzenlemesinin Kapsamı Genişlemeli

Sağlık- Der Konya Şubesi olarak esasında sözleşmeli, kadrolu, vekil gibi mevzuatımıza dâhil edilen ancak çalışma barışını bozan istihdam şekillerinden uzaklaşılması gerektiğini düşünmekteyiz. Devlet memurları kanunu üzerinde çalışılması gerektiğini ve tüm paydaşlar ile yapılacak istişareler neticesinde çalışanlarımızın tek ve sade bir mevzuat ile çalıştırılmasının daha faydalı olacağını savunmaktayız. Aynı kurumda aynı işi yapan ve farklı özlük haklarına sahip personelin varlığının kamuda hizmet kalitesini ve vatandaş memnuniyetini olumsuz yönde etkilemekte oluğunu, çalışanlar açısından ise milletimizin devletimize biçmiş olduğu baba rolüne helal getirmekte olduğu kanaatindeyiz. Personel mevzuatında son dönemde yapılan değişiklikler bazı devlet memurları üzerinde kısmi derecede olumlu etki oluştururken, çoğunlukla hoşnutsuzluğa vesile olduğunu gözlemlemekteyiz. İşte bunlardan biride Türkiye Büyük Millet Meclisinde imzalaya açılan kanun teklifidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde imzaya açılan söz konusu kanun teklifine göre sözleşmeli öğretmenler ve din görevlileri için 4+2 olarak tanımlanan çalışma süresi 3+1 şeklinde düzenleniyor. Özellikle personel istihdamında güçlük çekilen bölgelerde personel ihtiyacını karşılamak için çıkarılmış olan mevzuatta esneme sağlanıyor. Kanun teklifi ile 4 yıl sözleşmeli akabinde 2 yıl kadrolu çalışma zorunluluğu, 3 yıl sözleşmeli 1 yıl kadrolu çalışma şekline dönüştürülüyor.

Sadece öğretmen ve din görevlisi sözleşmeli personel mevzuatında yapılması düşünülen düzenleme yetmez ama evet dedirtecek cinsten bir düzenlemedir. Bunun yanı sıra diğer kurumlarda çalışan 4+2 düzenlemesi ile çalışanlarında kapsama alınması gerekmektedir. Bu bağlamda, Sağlık-Der Konya Şubesi olarak bu iyileştirmeden öncelikle birlikte çalıştığımız 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesinin “(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz fıkrasına göre istihdam edilen arkadaşlarımızın da faydalanması gerektiğini düşünüyoruz. İlgili KHK’nın 45/A maddesinin 4 fıkrasındaki dört ifadesinin üç, iki şeklindeki ifadesinin bir şeklinde değiştirilmesi ile işe başlanılması gerektiğini, nihayetinde tüm kamu kurumlarında çalışan ve 4+2’ ye takılan arkadaşlarımızın da düzenlemeden istifade etmesini talep etmekteyiz.

Kanun teklifi üzerinde çalışanların iyi niyetinden asla şüphe etmiyoruz, ancak kendilerine bir konuda yapılan eksik düzenlemenin toplum üzerinde olumlu etkisinden çok olumsuz etki oluşturduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet