Sağlık-Der Konya

Sağlık Yönetiminin İstihdamı

Mustafa Şimşek

Sağlık Yönetiminin İstihdamı

ÖSYM 2019 yılı YKS kontenjanlarını yayınladı. Yayınlanan kontenjanlara göre kamu, özel örgün ve açıköğretim olmak üzere üniversitelerin Sağlık Yönetimi Lisans programlarına toplam 8034 öğrenci kabul edilecek.

Asıl soru, bu öğrencilerin kaç tanesine istihdam imkânı sağlanacak.

Üniversite sonuçlarının açıklanmasından sonra rehberlik merkezlerine yönelecek olan öğrenci ve veliler ‘Sağlık Yönetimi Bölümü’ nün iş imkânlarını araştıracak. Bol bol mesleğin geleceğinin parlak olduğu sağlık alanında iş bulmanın sorun olmayacağı tanıtımları ile karşılaşacak.

Büyük bir hayal ile tercihte bulunacak. Üniversite tercih sonuçlarının açıklanması ile birlikte hayal dünyasında kendini bir ilin sağlık müdürü veya hastane müdürü olarak tahayyül edecek. Belki de bu uğurda kilometrelerce yol gidecek, ailesine ilerde yönetici olduğu zaman ödemek üzere borçlanacak. 

Üniversitenin ilk yıllarında  çevreyi ve mesleği tanıma süreci ile geçirecek. Üniversitenin son iki yılında ise yavaş yavaş acı gerçekle yüzleşecek. Memlekette onu yönetici olarak bekleyenlere ne cevap vereceğini düşünecek, onun yerine birkaç yıl zaman kazanmak için yüksek lisans yapmanın yollarını arayacak.  

Nihayetinde diplomalı ve işsiz olmanın ne demek olduğu hissedilecek bol bol sisteme sitem edecek.

Bir yanda sağlık kurumlarımızın idari birimlerinde diğer meslek mensupları görev yapacak,  diğer yanda 8034 öğrenci aldığımız bölümden alım yapılmayacak. Burada sizce de bir abeslik yok mu?

Kime sorsak ne söylesek bilmiyorum.

Tercih sürecindeki kardeşlerimize hatırlatıyorum bu bölümden mezun olabilirsiniz, çok kıymetli bilgiler de elde edebilirsiniz ancak işsiz kalma ihtimaliniz çok yüksek

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Bir Sağlık Yöneticisi @Olumlayabildikleriniz nelerdir

27 Haziran 2019 02:03

Sizlerde olumsuz döngü icerisindesiniz anlaşılan. Mezun olan hissedebilir pekala, artık bir çok bölümde is bulamama ihtimali var. Bu duruma dernek olarak sağladığınız, destek verdiğiniz, öneriler sunduğunuz gelişmeler var mıdır peki ? Varsa eğer okumak isterim :)

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet