Sağlık-Der Konya

ZORUNLU ÜYE OLMAK VE AİDAT ÖDEMEK İSTEMİYORUZ.

Mustafa Şimşek

ZORUNLU ÜYE OLMAK VE AİDAT ÖDEMEK İSTEMİYORUZ.

Sağlık-Der Konya Şubemizin kuruluş gününden itibaren sağlık personelinin birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu pekiştirmeye yönelik karınca kaderince pek çok faaliyet gerçekleştirdik bunu yanı sıra sosyal olaylar karşısında duyarlılık gösterip sorun tespiti ve çözüm önerileri üzerinde çalıştık ve kamuoyuna deklere ettik.

Bu sorunlardan birisi de son günlerde Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş’a yönelik Ankara Barosu başta olmak üzere bazı oda ve baroların kamuoyu gündemine düşen tepkileri oldu. Sağlık-Der Konya Şubesi olarak konuya duyarsız kalmadık ve Ali Erbaş hocamıza desteğimizi açıkladık.  Geçtiğimiz yıllarda da terör olayları konusunda teröristleri adeta destekleyen açıklamaları doğrultusunda Türk Tabipler Birliğine tepki göstermiştik.

Sağlık-Der Konya Şubesi olarak sorunun tespiti ve sosyal medya üzerinden refleks göstermek ile kalmayıp çözüm önerileri de sunmuştuk. Bu önerilerimizi de siyaset,  bürokratik mercilere iletmiş ve basın açıklamaları ile duyurmuştuk.

Olayın tazeliği gerekçesi ile sorun ve soruna yönelik çözüm önerilerimizi bir kez daha gündeme getirme ihtiyacı oldu. Bu minvalde Cumhurbaşkanımız ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye büyük Millet Meclisinde ki tüm milletvekillerimize sesleniyoruz. Bu gün Diyanet İşleri Başkanımı Ali Erbaş’ı hedef alanlar dünde teröre destek veren açıklamalar yapıyorlardı. O gün de söylüyorduk, bu günde söylüyoruz. Bu tip kurumlara ZORUNLU ÜYE OLMAK VE AİDAT ÖDEMEK zorunda bırakılmak İSTEMİYORUZ.

Anayasamızın 135. Maddesi gereği koruma zırhına bürünmüş bu tarz kurumlar hakkında;

Sağlık-Der Konya Şubesi olarak çözüm önerimiz;

 1. Bir mesleğin icrası için üye olma zorunluluğu kaldırılmalı
 2. Bir meslek alanında birden fazla meslek kuruluşu kurulabilmeli (sendikalarda olduğu gibi)
 3. Bu kuruluşların Kamu Kurumu niteliği kaybettirilmeli STK olarak görev ifa etmeleri sağlanmalı
 4. Bu tip kuruluşların adlarındaki Türkiye, Türk ve Milli ifadeleri kaldırılabilmelidir.

 

Bu çözüm önerlerimizdeki maksat aslında demokrasi adına söz söylediklerini iddia eden kurum yetkililerinin aslında hiç de demokratik olmamalarıdır.

Bu kurumlar Diyanet İleri Başkanımıza karşı dinimizin ayetlerle sabit hükümlerini ifade etmesi gerekçesi ile ismini burada zikretmekten imtina ettiğim kişi ve yapıların haklarını savunduklarını ve demokratik olduklarını ifade etmektedirler. Ancak başta Ankara Barosuna kayıtlı pek çok avukat konu hakkında aynı düşünceye sahip olmaması ve konu hakkında tam da karşı tarafta durmasına rağmen mesleğini icra edebilmek için bu baroya üye olmak ve aidat ödemek zorunda kalıyor. Bu durum tabip odaları ve bazı mühendislik odaları içinde çok farklı değil.

Konunun çözümü noktasında son dönemde bu tip kurumların seçim usulünü değiştirmek konusunda Cumhurbaşkanımızın çalışma yaptırdığına dair haberler almaktayız. Bu tür çalışmaların meslek kuruluşlarının devlet ve milletiyle barışık, meslek mensuplarının bilgilerinin güncellenmesine ve eğitimine katkı sunması, etik konusunda meslek kültürünün pekişmesini desteklemesi ve gerektiğinde ilgili kamu kurumlarına bilirkişilik yapması hususunda yeni ve doğru bir yaklaşım oluşturmasını canı gönülden temenni etmekteyiz. Umarız ki seçim usulü ile yapılacak değişikliğin daha önce defaatle dillendirdiğimiz çözüm önerilerimizi bir daha sunmak zorunda kalmayız.

 

Fikri takip;

https://www.pusulahaber.com.tr/ttb-hekimleri-temsil-etmiyor-778125h.htm

https://www.ureticihaber.com/haber/16087/baskan-simsekttb-hekimleri-temsil-etmiyor.html

http://www.konyasaglikder.org/Hbr-29-Saglik-Der-Konya-Milletvekilleri-ile-gorustu.html

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

 • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
 • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
 • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
 • Eğitime Destek

Videolar

 • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
 • Bana Çanakkaleyi Anlat
 • Millet Bir Ve Beraber.
 • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet