Sağlık-Der Konya

Nurettin Topçu ve Ahlak İnsanı, Ahlak Devleti

Serkan Yorgancılar

Nurettin Topçu ve Ahlak İnsanı, Ahlak Devleti

Nurettin Topçu bir devre damgasını vurmuş filozof.

Hem filozof hem mutasavvıf.

Hem Bergson’u seviyor hem de Abdülaziz Bekkine’yi.

Sorbon’dan ne kadar etkileniyorsa İskender Paşa’dan da o kadar etkilenmiş. Aslında onu güçlü kılanda tam da bu etkileşim, tasavvufla birleşen eleştirel ve felsefi duruş.

İstanbul ve İzmir’de görev yapar. TBMM’de ikinci grupu kuran, İzmir Suikastine adı karışan, Kemal Tahir’in Kurt Kanununda bolca bahsettiği Hüseyin Avni Ulaş’ın kızıyla evlenir. Kısa sürer bu evlilik.

Hareket Felsefesine inanır. Hareket Dergisini çıkarır. Önce İsyan Ahlakı tezini çıkarır ardından da Bergson’la Sorbonne’da Doçentlik alır.

Ziya Gölkalp milliyetçiliğini reddeder ve Anadolu milliyetçliğini savunur. Gökapl ruhçu milliyetçilik yerine maddi milliyetçiliği ihdas etmiştir. “Millet bir realite, milliyetçilik bir idealdir” der.

Anadolu milliyetçiliğinin esaslarını büyük vatan toprağı Anadolu, soyumuz Türk soyu, dilimiz Türk dili ve devletimiz Türk devletidir. İnkılapçılık yerine tekamüldür aslolan.

İslam’ın ruh yönünü ayağa kaldırmaya çalışır.

Maarif Davası güder. Der ki ilköğretim kalbi, orta öğretim aklı, yüksek öğretim de ihtirasların terbiyesidir.

Mektep, mabed gibidir onun için. Bize insan mektebi lazım diyor. Öyle ya, her mektebe girişimde mabede girdiğimdeki gibi huşu hissediyorum diyen birinden de böylesine büyük bir hissiyat beklenir.

İslam dünyası neden geri kaldı sorusunun cevabını herkes teknikte, medeniyette, modernleşmede, bilimde, askeriyede, bürokraside ararken o net bir cevap veriyordu, ahlakta geri kaldık diyordu. Bütün bunlar ahlakın bozulması sonucunda bozuldu.

O halde ahlak insanı ne zaman oluşursa, öncü nesil ahlak toplumunu ne vakit inşa ederse sonra ahlak devleti sonrada ahlak medeniyeti kurulacaktır. Çünkü biz ona göre ahlak medeniyetinin çocuklarıydık.

Büyük bir ezber bozuyordu, Felsefe olmadan Kur’an anlaşılmaz diyordu, sadece ezberlenir. Çünkü alem üç şeyin bütünüydü ona göre; Varlık, düşünce ve hareket.

Hareket eden herşey isyan ediyor demektir. İsyan ahlakı hareketi zorunlu kılar. Allah’a ulaştığında isyan ahlakı son bulur.

Hareket felsefesi basit bir önerme içerir, hareket için amaç ve şuur olmalı. İman ve irade şuur oluşturur. Sorumluluk ve şahsiyet duygusu ahlaklı insan oluşturur. İhtiraslar iradenin önüne set çeker.

İnsana bir cevher aramak gerekirse, bu harekettir. İradenin eseri olan her hareket mükemmele, daha mükemmele bir özlemdir. Topçu ahlakın alanını bilginin alanından daha üstün görür. Topçuya göre din bilgi kayanağı değil kuvvet kaynağıdır.

Niçin sosyalizm sorusuna “bizim sosyalizmimiz İslam’ın ta kendisidr” diyece kadar sıranın dışında bir aydın.

“derin bir tevekkül ve coşkun bir isyanla” hürriyeti bir ahlak problemi olarak görür ve içten ve dıştan gelen tehditlere karşı iradenin güçlendirilmesinden yana tavır alır.

 

Kaynak:http://www.mahsusat.com/makale/nurettin-topcu-ve-ahlak-insani-ahlak-devleti/17305

Araştırmacı&Yazar Serkan Yorgancılar'ın izni ile yayınlanmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet