Sağlık-Der Konya

Memura Karne Gelecekmiş.

Mustafa Şimşek

Memura Karne Gelecekmiş.

Bir yandan referandum süreci devam ederken, diğer yandan referandum sonrası sürece dair ipuçları geliyor.

Oligarşik Bürokrasi” ve “Bürokratik Vesayet” kavramları hiç birimize yabancı gelmiyor. Her birimize, işlemeyen bir sistemi, normal yürümesi gereken işlerin olmadık engellere takılmasını hatırlatıyor.

Referandum sonrasında, dokunulmazlığına dokunulacak olarak algılayan memur kesimi bu zamanda konuya nasıl bakıyor? Bazıları “iş güvencem elden gidecek” derdinde iken bazıları “çalışmayanı atsınlar” dileklerini iletiyor. Sonucu ne derece etkiler zaman içerisnde göreceğiz ama sendikalar  “iş güvencesi, kırmızı çizgimizdir” paylaşımları yapıyor.

Konuyu referandum öncesinde dile getirmek doğru mu bilmem? Gördüğümüz kadarı ile konu memur kesimini ikilemde bırakıyor.

Bu gün sosyal medyadan Sabah Gazetesinin ‘Değerlendirmede başarılı olan personele ek ödeme yapılacak’ şeklinde verdiği haberi görünce, kırılgan dönemde bu konu hakkında bir şeyler söyleyip söylememe konusundaki endişemi bir kenara bıraktım. Referandumdan bağımsız, konuyu evet veya hayır yargılarından uzak değerlendirme ihtiyacı hissettim.

Bizce de, bilen ile bilmeyenin bir olmayacağı gibi elbet çalışan ile çalışmayan memur da bir olmamalı, bilirim diyen iş bilmem diyen aş kurtarmamalı. Milletimizin işleri olmadık yerlere olmadık gerekçeler ile takılmamalı.

Haberde, memura belli periyotlar ile "karne" verileceği, 360 derece metotlu değerlendirme yapılacağı yazıyor. Karne denince ister istemez, 663 KHK ile oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği ve "karne sistemi" aklımıza geliyor.

Belki yeri değil belki aynı konuda da birebir emsal teşkil etmeyebilir lakin, uygulama da Kamu Hastaneler Birliği idari sözleşmelerinde karneye çok itibar  edilmediği, karne puanlarının etkili olmadığı, neredeyse herkes tarafından biliniyor.

663 KHK çıkarken duyumlar üzerine  idari görevde olan birçok kimse, bunun sonucu ne olacak diye soruyor, endişeye kapılıyorlardı. Şahsen bende kanımca daha iyi olacak, zaman içerisinde devletin idari kadroları tapulu mal gibi işgal edilemeyecek, çalışıyorsan başarılı isen idari görevine devam edebilirsin, ölçü olarak objektif bir kriter “karne” var diyordum.

Şimdi memur kendi kendine fısıltıyla konuşuyor, getirilecek karne gerçekten objektif olacaksa, devletimizin ve milletimizin işleri hızlanacaksa yapılacak değişim ve düzenlemenin her daim yanındayım. Ancak mevcut karne sistemine benzer bir uygulama olacaksa,  yan ağla dön ağla.

                                                                                                             Mustafa Şimşek

                                                                                      Sağlık-Der Konya Şube Başkanı

Sabah Gazetesinden;

Kamu personel rejimi yeniden düzenleniyor. Değerlendirmede başarılı olan personele ek ödeme yapılacak.

FETÖ gibi terör örgütlerinin devlette yeniden ortaya çıkmasını engellemeyi, imtiyazlı grupların kökünün kazınmasını hedefleyen yeni sistemde iş yükü dikkate alınarak memura 6 aylık ya da bir yıllık karne verilecek. Karnesi başarılı olan sözleşmeli personele ek ödeme yapılacak.

Yönetmelik taslağında dikkat çeken başlıklar şöyle:

6 AYLIK-BİR YILLIK KARNE: Kamu kurum, kuruluşları hizmet gerekleri, iş yükünü dikkate alarak 6 aylık veya bir yıllık değerlendirme dönemleri belirleyecek.

DÖRT AŞAMALI OLACAK: Kurum ve kuruluşlar A, B, C, D olmak üzere dört aşamalı değerlendirme yapacak. Kurumun, amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik stratejik görevlerdeki performansını en yakın amir değerlendirecek. Kurumlar kimlerin görevlerini değerlendireceğine kendileri karar verecek.

360 DERECE MODELİ: Personelden beklenen tutum, davranış, bilgi ve beceri düzeyinde 360 derece değerlendirme modeli uygulanacak.

BAŞARI PUANI VERİLECEK: Başarı değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek.

BAŞARI ÜCRETİ ÖDEMESİ: Personelin durumu, görevde yükselmelerinde, kişisel gelişim imkânlarının desteklenmesinde, yurtdışı görevlendirmelerinde değerlendirilecek. Sözleşmeli personele başarı ücreti ödemesi yapılacak.

C-D DÜŞÜK BAŞARILI: Birbirini takip eden üç değerlendirme döneminin en az ikisinde başarı puanı D olan personel hakkında görev veya görev yeri değişikliği, sözleşmesinin sonlandırılması gibi tedbir alınacak.

KURUMSAL YÖNETMELİKLER: Kurumsal yönetmelikler Devlet Personel Başkanlığı'ndan uygun görüş alınarak yürürlüğe konulacak.

DÜŞÜK NOT ALAN MEMURUN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLECEK

Karnede A, B,C, D olmak üzere dört aşamalı değerlendirme yapılacak. Memurun hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti değerlendirilecek. Karnesi A, B olana yurtdışı görevlerde önceliğin yanı sıra başarı ücreti ödenecek. Karnesi C, D olanlar için ise eksiklikleri dikkate alınarak gelişim planları hazırlanacak. Üç değerlendirme döneminin en az ikisinde D düzeyde olan personel hakkında tedbirler alınacak. Gerekli görüldüğünde sözleşmeli personelin sözleşmesi sonlandırılabilecek.

PERFORMANS DEĞERLENDİRME KILAVUZU

Kamu personeline karne sistemine ilişkin taslak 8-9 Mart'ta yapılacak çalıştayda masaya yatırılacak. Kaldırılan sicil sistemi yerine kamuda performansı dikkate alan bir değerlendirme sistemi için performans değerlendirme kılavuzu hazırlanacak.

                                                                                                   

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet