Sağlık-Der Konya

Ülkemizde ve Dünyada Ebelik Mesleği

Melike Oğuz

Ülkemizde ve Dünyada Ebelik Mesleği

          Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre ebelik mesleği; Gebelik sırasında doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını ve aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişi olarak tanımlar.

         Gelişmiş ülkelerde ebelik mesleğinin hem eğitimi hem de çalışma alanları yasal haklarla güvence altına alınmıştır. Bu ülkelerdeki ebeler kendi akademik eğitimi dışında hiçbir alanda çalıştırılmamaktadır. Ebelerin yaptığı bakım hizmetler ise ; kanıt temelli çalışmalarla desteklenmiş uygulamalardır. Yine bir çok ülkede özelleşmiş ebelik alanları (Diabet ebesi, AIDS hastalığı, madde bağımlılığı vb.) vardır. Ayrıca, tamamlayıcı tıp uygulamalarını iki yıl süreli sertifika programından sonra uygulama ve öğretme yetkileri vardır. Yine dünyanın pek çok ülkesinde ve Avrupa birliği ülkelerinde ebeler; obstetrik ultrason ile gebelik takibi yapmakta, belli ilaçları reçete edebilmektedirler.

         Diğer ülkelerde ebelikle ilgili sivil toplum kuruluşlarının da varlığı bu mesleğin güçlü olmasında çok büyük etkendir.

         Ülkemizde ise ebelik mesleği maalesef olması gereken yerde olmadığı gibi; Ebeler mesleklerini yardımcı sağlık personeli sınıfında icra etmektedir. Bu durum ebelerin mesleki ilerlemelerini engellemekte, ebeleri sağlık sisteminde pasif durumda bırakmaktadır. Örneğin sağlıklı bir gebelik süreci ebeler tarafından izlenmesi gerekirken; Ancak, çoğu kurumda bu hekimler tarafından yapılır. Yine ebelerin meslekleri ile ilgili alanlarda çalıştırılmaması, çalışma saatlerinin uzunluğu, otonomi verilmemesi, performans sistemi nedeniyle doğumda yardımcı personel statüsünde çalıştırılması, idari birimlerin hiçbir alanında görev alamamaları meslekten ayrılmaları artırmaktadır. Ebenin çalışma alanlarında ebe odaklı bir sistem kurulmadıkça da meslekten ayrılmaların önüne geçilemeyecektir. Halen yürürlükte olan 1928 tarihli 1219 sayılı yasa yeniden düzenlenmeli, ülkemizde ebelik mesleği yasal hakları ve çalışma alanları gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye getirilmelidir.

                                                                                Melike OĞUZ

                                                        SAĞLIK-DER Konya, Ebeler Komisyonu Başkanı

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Başkanımız

Foto Galeri

  • Arakanlı Kardeşlerimize Merhem Olurmusun
  • 3. Dünya Müslüman Toplulukları Kongresi & Fuar 2018
  • Sağlık Yönetimi Kongresi 2018
  • Eğitime Destek

Videolar

  • Sağlık Yönetimi Sempozyumu
  • Bana Çanakkaleyi Anlat
  • Millet Bir Ve Beraber.
  • Not Defteri Programı 2

Facebook'ta Derneğimiz

Twitter'da Derneğimiz

Dernek Scripti: Medya İnternet